StoryEditor

Zatrzymane w porcie rosyjskie nawozy, trafią do Afryki

W ramach sankcji Unii Europejskiej nałożonych na Rosję, 200 tys. ton nawozów zostało zatrzymanych w porcie w Rydze. Przejęty ładunek zostanie przekazany w ramach ONZ do wsparcia krajów Afrykańskich. Pierwsza wysyłka trafi do Kenii.
24.04.2023., 10:04h
Nawozy sztuczne, produkcji rosyjskiej zostały zatrzymanie w Łotwie w ramach sankcji, które zostały nałożone przez Unię Europejską na Rosję za inwazję zbroją w Ukrainie. Z początkiem grudnia 2022 roku, łotewski rząd wydał decyzję o przekazaniu ładunku działającemu w ramach ONZ, Światowemu Programowi Żywnościowemu (WFP), który wykorzystać je ma do wsparcia krajów afrykańskich, dotkniętych kryzysem żywnościowym. Pierwszy ładunek ma trafić do Kenii.

Rosyjskie nawozy trafią do Kenii

W wyniku wybuchu wojny, ceny nawozów drastycznie wzrosły, co jeszcze bardziej wpłynęło na wzrost cen żywności. WFP skorzysta z możliwości i przekaże przejęte nawozy. Pierwsza część wyruszyła 21 kwietnia 2023 roku do portu w Mombasie w Kenii. Jest to pierwszy ładunek z 200 tys. ton przejętych rosyjskich nawozów, które zostały przechowane na terytorium Łotwy. Wysyłka kolejnych transportów z nawozem zaplanowana jest również do Afryki, a także do Ameryki Południowej. W ten sposób kraje Europejskie i Unia Europejska starają się przełamać rosyjską narrację propagandową, która rozpowszechniona jest na tych kontynentach.


Zobacz także:  Ceny nawozów na świecie i sytuacja rynkowa. Co robi służba celna z cenami nawozów w Ukrainie?


W jej myśl, to zachodnie sankcje są przyczyną kryzysu żywnościowego na świecie, chociaż ani amerykańskie, ani unijne sankcje nie obejmują żywności pochodzącej z Rosji. Rosja natomiast bardzo długo blokowała eksport żywności z Ukrainy, a obecnie jest on bardzo ograniczony. Dodatkowo wiele ukraińskich magazynów ze zbożem w portach nad Morzem Azowskim, zostało przejętych przez Rosjan.


Bernat Patrycja
Źródło: euractiv
Foto: envato.elements
Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat Redaktorka portalu topagrar.pl, specjalistka ds. rynku nawozów i uprawy roślin
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. grudzień 2023 08:45