StoryEditor

"Zielone miasteczko" stanęło pod siedzibą premier Kopacz

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami OPZZ i rolniczej "Solidarności" do Warszawy przyjechało dziś autokarami i samochodami ok. 10 tys. rolników z całej Polski.
19.02.2015., 20:02h

O godz. 10:00 w dwóch marszach przeszli oni od warszawskiego Torwaru pod siedzibę Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Protestujący dali Ewie Kopacz ultimatum, że jeżeli do godz. 14:00 nie wyjdzie do nich na rozmowy, to rozpoczną okupację budynku ustawiając naprzeciwko niego namioty.

Ewa Kopacz, która w tym samym czasie gościła u siebie premiera Węgier Wiktora Orbana, nie wyszła do rolników. Do spotkania z nimi został oddelegowany wiceminister rolnictwa Kazimierz Plocke, który poinformował rolników o wtorkowej decyzji Rady Ministrów, która przeznaczyła 6,1 mln zł na odszkodowania za straty wyrządzone przez dziki na Podlasiu. Zaprosił także przedstawicieli OPZZ i "Solidarności" RI do pracy w siedmiu zespołach roboczych, które mają wskazać kierunki dalszych działań ministerstwa w celu rozwiązania problemów w poszczególnych gałęziach rolnictwa. Są to zespoły ds.:

  • bioasekuracji i łowiectwa;
  • nacisków na instytucje unijne w sprawie polityki wsparcia polskich rolników wobec sytuacji kryzysowej na rynku wieprzowiny i mleka oraz opłacalności produkcji rolniczej,
  • grup producentów, dumpingu i współpracy z sieciami;
  • dialogu społecznego,
  • rynku mleka,
  • rynku trzody chlewnej
  • obrotu ziemią.

Sławomir Izdebski, szef rolniczego OPZZ ocenił, że jest postęp w realizacji rolniczych postulatów, ale protest będzie kontynuowany aż do spełnienia wszystkich żądań rolników. Dlatego też rolnicy rozbili namioty naprzeciwko siedziby premier Ewy Kopacz i grupa ok. 500 protestujących pozostanie w nich na noc.    bcz

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
02. grudzień 2023 13:18