Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Zielony korytarz dla żywych zwierząt i towarów łatwopsujących

Obrazek

Główny Inspektorat Weterynarii Informuje, że w związku z przywróceniem kontroli granicznych środki transportu przewożące żywe zwierzęta i towary szybko psujące się są obsługiwane poza kolejnością. 

Dorota Kolasińska20 marca 2020, 13:14

W związku z przywróceniem kontroli granicznych w obrębie Unii Europejskiej w wyniku zagrożenia  rozprzestrzenia się koronawirusa wywołującego COVID-19, Główny Lekarz Weterynarii informuje, że „zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 2 lipca 2019 r. w sprawie kontroli granicznej, żywe zwierzęta, towary łatwopsujące się oraz wszystkie inne towary wymagające natychmiastowego przewozu, mogą być odprawiane w przejściach granicznych poza kolejnością”. 

W komunikacie GLW dodaje, że tymczasowa kontrola graniczna prowadzona jest przez funkcjonariuszy Straży Granicznej. Straż Graniczna pozostaje w bieżącym kontakcie ze służbami porządku publicznego państw sąsiednich, aby zapewnić właściwą organizację kolejki pojazdów oczekujących na kontrolę graniczną.

RMF FM, z kolei podało, że Ukraińcy wypuścili ze swojego terytorium za dużo ciężarówek, które powinny jechać bez kolejki - chodzi m.in. o chłodnie z żywnością i transporty zwierząt, co spowodowało zahamowanie ruchu na przejściu granicznym. Między innymi w Korczowej w kolejce do przejścia przez granicę (w obydwu kierunkach) czeka około 300 tirów, a czas oczekiwania wynosi 20 godzin. 

W kolejnym komunikacie Główny Inspektorat Weterynarii informuje, że na granicy polsko-niemieckiej zostało wyznaczone dodatkowe przejście graniczne do transportu zwierząt w Gubinku w Województwie Lubuskim. 

– Według deklaracji Straży Granicznej zostanie ono uruchomione w tym zakresie w dniu dzisiejszym w godzinach popołudniowych. Powinno to znacząco pomóc w ułatwieniu transportu zwierząt wjeżdżających do Polski – informuje GIW. 

oprac. dkol na podst. wetgiw.gov.pl/rmf24.plPicture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)