StoryEditor

Burak cały czas na topie?

23.02.2024., 12:00h
Z tego artykułu dowiesz się:

Opłacalność każdej uprawy zależy od wielu indywidualnych czynników. Prawie zawsze łatwo o przeinwestowanie, a często także szkodliwe są nadmierne oszczędności.  Na jakim poziomie zatem inwestować? Arkusz kalkulacyjny pozwoli na podjęcie właściwej decyzji.

Liczenie kosztów bezpośrednich to nie łatwe zadanie. Jednak bez tego trudno mówić o racjonalnym inwestowaniu. Dlatego raz na jakiś czas trzeba policzyć bardzo skrupulatnie opłacalność uprawy. Jeżeli zrobimy to na przykładzie bardziej skomplikowanego procesu, a takim jest uprawa buraka, to inne uprawy pójdą znacznie łatwiej. 

W liczeniu kosztów bezpośrednich całej technologii niezwykle ważne są dwa elementy:

  • precyzyjne określenie wartości poszczególnych składników;
  • uwzględnienie wszystkich elementów obciążających bezpośrednio dana uprawę.

Pierwszy element obejmuje m.in. ceny i dawki środków do produkcji. Tutaj jest dość łatwo, bo zwykle mamy faktury. Dobrze jest jednak pamiętać, aby przyjąć jednolite obciążenie podatkiem VAT i najlepiej wszystkie składniki kosztów liczyć wg cen netto. Gorzej jest z kosztami maszynowymi, które często są szacowane w oparciu o zużycie paliwa, olejów i innych płynów eksploatacyjnych, konieczne dodatki, np wodę do opryskiwacza oraz zużycie części czy amortyzację.

Drugi element, choć wydaje się, ze zwykle uwzględniamy wszystkie koszty, to łatwo o przeoczenie tych oczywi...

Pozostało 37% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. kwiecień 2024 13:43