StoryEditor

Buraki powschodziły i pojawiły się szkodniki: pchełki i śmietki

Trzy tygodnie – tyle przeważnie trwały wschody buraka w tym roku. Długo, ale zimna aura na szczęście nie spowodowała, że kiełkujące nasiona porażone zostały chociażby przez grzyby zgorzelowe.
05.05.2021., 12:05h
Grzyby omijają na razie buraki, ale pojawiać zaczęły się szkodniki. Na liścieniach widać już pierwsze uszkodzenia spowodowane najprawdopodobniej przez pchełki (na zdjęciu – wykonane na wielkopolskiej plantacji 4 maja). Te niewielkie chrząszcze o rozmiarach 1,5–2,5 mm wygryzają otwory w liściach. Miękisz liści może też być zebrany częściowo, a uszkodzenie przypomina wtedy okienka z pozostałą skórką. Z czasem skórka ta wykrusza się i pozostaje otwór. Uszkodzeń najlepiej szukać od brzegów plantacji.

Jeśli chłody będą się utrzymywać to wolno rosnące, małe rośliny będą bardziej podatne na uszkodzenia, które jednocześnie będą bardziej dotkliwe.
Podobne uszkodzenia może powodować też np. tarczyk mgławy. Szkodnik ten jednak występuje nieco później, bo z reguły w fazie 3 liści buraka.

Czym zwalczyć?

Przeciwko pchełce zarejestrowane są w buraku 3 substancje czynne:
  • beta-cyflutryna,
  • deltametryna,
  • teflutryna.

Kiedyś dostępnych było o wiele więcej substancji, chociażby fosforoorganiczne czy neonikotynoidy.
Zabieg można wykonać już teraz, bo pojedyncze wyżerki na liścieniach są już sygnałem do zabiegu – próg szkodliwości. Jes...
Pozostało 49% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
12. grudzień 2023 00:03