Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Buraki cukrowe>

Czy rolnicy będą nadal siać buraki przy tych cenach?

Kampania cukrowa trwa. Mimo dobrych plonów i polaryzacji rolnicy zastanawiają się nad zmniejszeniem powierzchni zasiewów. Ceny nie zachęcają do dalszej uprawy. Liczba cukrowni też maleje…

25 listopada 2021, 08:59

Trwa kampania cukrownicza. Kilkanaście lat temu na Opolszczyźnie i Śląsku było sześć cukrowni. Dziś została tylko jedna, która kupuje buraki od prawie dwóch tysięcy plantatorów.  Surowca jest tak dużo, że kampania cukrownicza w ostatnich latach trwa do przełomu stycznia i lutego. Niektórzy plantatorzy mają zaplanowane odstawy na koniec roku, lub styczeń. Rolnicy wykorzystują sprzyjającą pogodę.

 

Plony i polaryzacja są na dobrym poziomie, ale wielu rolników zastanawia się może nie tyle nad rezygnacją, ale nad zmniejszeniem powierzchni zasiewów. Według niektórych jest to najmniej opłacalna uprawa z hektara, a koszty produkcji rosną.

 

W filmie wystąpili:

Marek Oblicki, dyr. ds produkcji roślinnej w Kombinacie Rolnym Kietrz

Mieczysław Myśliwy, prezes Grupy Producentów Rolnych „Beta” w Głubczycach

Józef Walas, prezes Związku Plantatorów przy Cukrowni Wrocław

 

Tekst i zdjęcia: dr Mariusz DrożdżWażne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)