StoryEditor

Krajowa Grupa Spożywcza podnosi cenę buraków nadwyżkowych

Krajowa Grupa Spożywcza po rozmowach z plantatorami zdecydowała się podnieść ceny buraków nadwyżkowych. Ile w tej kampanii płaci za buraki zakontraktowane i nadwyżkowe? 
13.11.2022., 12:11h

9 listopada br. odbyło się spotkanie producentów buraków z Zarządem Krajowej Grupy Spożywczej S.A. Ustalono podczas niego podwyższenie ceny zakupu buraków nadwyżkowych w kampanii cukrowniczej w 2022 roku do poziomu 140 zł netto za 1 tonę fizyczną buraków nadwyżkowych. Wcześniej KGS płaciła za tonę 120 zł/t. 

Cena za buraki kontraktowane

Krajowa Grupa Spożywcza S.A. w tegorocznej kampanii cukrowniczej oferuje najwyższą stawkę za buraki kontraktowane o zawartości cukru 16%, która wynosi 50 euro netto za 1 tonę. Na tę kwotę składa się cena podstawowa, która wynosi 37 euro/t oraz świadczenie dodatkowe w wysokości 13 euro/t – jest to zaliczka na poczet świadczenia dodatkowego związanego z ceną cukru.

Co dodatkowo oferuje KGS? 

Jak wynika z informacji przedstawionych przez Krajową Grupę Spożywczą, plantatorzy, którzy współpracują ze spółką poza najwyższą stawką za dostarczony surowiec, mogą także liczyć na:

  • zaopatrzenie w rolnicze środki produkcji,
  • szkolenia agrotechniczne,
  • promocyjne programy ochronne,
  • wsparcie Funduszu Pomocowego w przypadku zaistnienia niekorzystnych zjawisk meteorologicznych, chorób roślin czy ataku szkodników,
  • doradztwo wyspecjalizowanych agrotechników i inspektorów surowcowych.

Ile płacą inne cukrownie? 

Jak wynika z informacji, które podał Pfeifer & Langen plantatorzy dostarczający buraki cukrowe do cukrowni w Środzie Wlkp., Gostyniu oraz Miejskiej Górce (podobnie jak wcześniej ci do Glinojecka) w trakcie obecnej kampanii otrzymają płatność za każdą tonę dostarczonych buraków (o jakości standardowej) 48 euro (w tym 43 euro oraz 5 euro zaliczki). 

Z kolei Nordzucker Polska podniósł rolnikom ceny buraków we wrześniu średnio o 6 euro za tonę. 

W drugiej połowie sierpnia br. koncern Südzucker Polska poinformował, że Komisja Porozumiewawcza na wniosek plantatorów uzgodniła podwyższenie średniej ceny gwarantowanej dla wszystkich plantatorów współpracujących z firmą za buraki kontraktowe w kampanii 2022/23 do poziomu nie mniej niż 50 euro/t (przy 18% polaryzacji). 

oprac. dkol 
Fot. archiwum

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. grudzień 2023 06:17