StoryEditor

Kampania cukrownicza po starcie: polaryzacja i plon poniżej oczekiwań?

Kampania cukrownicza rozpoczęła się z początkiem września, pierwsze dostawy zostały już dostarczone. Zobaczcie co o tegorocznych zbiorach i rynku buraka mówią plantatorzy.
21.09.2023., 12:09h
W rejonie Kombinatu Rolnego Kietrz, kampania buraczana rozpoczęła się wraz z dniem 4 września. Pierwsze dostawy mają już za sobą i jak zaznacza Prezes Kombinatu, Mariusz Sikora, potwierdziło się to, co zawsze, polaryzacja i plon są wyższe niż później przy odstawie.

— Tak było też i w tym roku. Próby dekadowe pokazywały, że polaryzacja już jest na poziomie 17%, tak żeby rolników uspokoić i przyspieszyć ten zbiór. Natomiast odstawy pokazały, że to jest 15 z kawałkiem, 15,57% w pierwszych odstawach, z naszego punkty widzenia kampania rozpoczęła się za szybko — mówi Mariusz Sikora.


Zobacz także: Uprawa pasowa buraków cukrowych – jak sprawdza się strip-till?


— Mimo to kontynuujemy zbiór. Mamy do odstawienia ponad 140 tysięcy ton buraków cukrowych z 1420 ha, co stanowi około 15% areału w strukturze zasiewów — dodaje.

Cena cukru, a cena buraka

Cena cukru na rynkach światowych, ma przełożenie na cenę buraka cukrowego. Cena cukru na giełdach poszybowała w górę, a to przełożyło się na cenę surowca. Natomiast ta cena buraka cukrowego w stosunku do pozostałych upraw spowodowała, że ta uprawa wysunęła się również w kombin...
Pozostało 84% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat
Redaktorka portalu topagrar.pl, specjalistka ds. rynku nawozów i uprawy roślin
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Maria Khamiuk
Autor Artykułu:Maria Khamiuk
dziennikarz, współpracownik PWR Online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. kwiecień 2024 12:18