StoryEditor

Koncern cukrowniczy Pfeifer & Langen pod lupą UOKiK

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie przeciwko spółce Pfeifer & Langen. Chodzi o zapisy w umowach kontraktacyjnych z rolnikami, w których zobowiązuje się ich do zakupu konkretnych nasion buraków cukrowych. Jeżeli te zarzuty się potwierdzą, to koncern będzie musiał zapłacić karę finansową w wysokości 3% swojego rocznego obrotu.
13.08.2020., 10:08h
O wszczęciu postępowania poinformował prezes UOKiK Tomasz Chróstny. Jego zastrzeżenia budzą zapisy w umowach kontraktacyjnych spółki z plantatorami, w których zobowiązuje się ich do zakupu nasion buraków cukrowych tylko od Pfeifer & Langen. Jeżeli rolnik nie spełni tego warunku spółka zastrzega sobie prawo odmowy odbioru i zakupu od niego buraków cukrowych.

- Działania Pfeifer & Langen pozbawiają plantatorów swobodnego wyboru nasion odpowiednich, na przykład do rodzaju gleby czy lokalnych warunków pogodowych. Dlatego wszcząłem postępowanie w związku z podejrzeniem nieuczciwego wykorzystywania przewagi kontraktowej. Jeśli zostaną użyte nasiona zakupione z innego źródła, koncern cukrowy odmówi przyjęcia buraka, wtedy cały trud rolnika pójdzie na marne – mówi Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Przypomnijmy, że rok temu Urząd zajmował się inną spółką cukrowniczą (Sudzucker – przyp. red.). Wówczas przeprowadzone postępowanie wykazało, że przedsiębiorca mógł wykorzystywać swoją przewagę negocjacyjną wobec dostawców buraków cukrowych – w niejasny sposób  ustalać ceny oraz  stosować zbyt długie terminy płatności.

oprac. bcz na podst. UOKiK
Video: Materiały prasowe UOKiK
Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. maj 2024 18:48