StoryEditor

Krajowa Spółka Cukrowa będzie trzonem Narodowego Holdingu Spożywczego

Taką decyzję podczas sobotniej konferencji prasowej w cukrowni w Werbkowicach ogłosili: wicepremier Jacek Sasin oraz minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski  – informuje portal wiadomoscihandlowe.pl.
30.09.2019., 08:09h
Jan Krzysztof Ardanowski poinformował, iż decyzję o tym, że trzonem holdingu ma być Krajowa Spółka Cukrowa podjął po analizach. Minister powiedział, że spółka zostanie dokapitalizowana przez Skarb Państwa, a następnie "zostaną do niej dołączone inne państwowe zakłady, których nie ma wiele, bo po okresie rabunkowej prywatyzacji w czasach pana Balcerowicza wiele nie zostało". Ardanowski zapewnił, że kryteria włączenia do holdingu "będą związane jedynie z ekonomicznym uzasadnieniem".

Krajowa Spółka Cukrowa zostanie  wzmocniona, rozbudowana i rozszerzona. Spółka ta będzie także  działać również na rynkach międzynarodowych. Właśnie dlatego KSC zdecydowała się na budowę Terminalu Cukrowego w Gdańsku. KSC jest przygotowana na to, że będzie rozszerzać obszary, którymi się zajmuje - powiedział Ardanowski, dodając, że nowy holding spożywczy zajmować się będzie stabilizacją, promocją i regulacją rynku rolno-spożywczego w Polsce.

Wicepremier Jacek Sasin powiedział w sobotę, że przy tworzeniu holdingu rząd chce skorzystać z doświadczeń KSC  w zakresie wsparcia polskich producentów rolnych, zarówno tych z małych gospodarstw, jak i z tych dużych.

Przypomnijmy, że rząd PiS już od lat zapowiadał powstanie Narodowego Holding Spożywczego, nazywanego też czasem Krajową Grupą Spożywczą, albo Polską Grupą Spożywczą. Wdrażanie planu w życie przebiega jednak znacznie wolniej, niż się spodziewano.

Na początku roku Ardanowski powołał specjalny zespół, który miał się zająć opracowaniem koncepcji utworzenia Polskiej Grupy Spożywczej. Jego szefem został sam minister. Zespół przede wszystkim miał zdecydować o tym, jakie spółki powinny wejść w skład narodowego holdingu spożywczego, a także czym ma się PGS zajmować i jakie będą koszty utworzenia nowego podmiotu.

Konsolidacja firm z sektora rolno-spożywczego, w których skarb państwa posiada udziały, zapowiadana jest już od wielu lat i planowało ją wiele osób. Plany takie ma również rząd Mateusza Morawieckiego, jednak nie wiadomo czy i kiedy uda się je zrealizować. Pomimo kolejnych obietnic i zapewnień, że jest już blisko skonsolidowania państwowych spółek rolno-spożywczych, to poza sferą deklaracji wydarzyło się dotychczas niewiele.

oprac. bcz
Źródło: wiadomościhandlowe.pl
Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. luty 2024 12:28