StoryEditor

Trudna sytuacja na rynku cukru – UE przygotowuje wsparcie

Unia Europejska pracuje nad nowymi przepisami wsparcia finansowego dla  plantatorów buraków cukrowych. Do kwotowania produkcji powrotu już nie ma, a polski rząd zabiega, aby ucywilizować sytuację na rynku, który dla rolników stał się wyjątkowo trudny. 
08.07.2019., 14:07h
Posłankę Annę Sobecką zaniepokoiła sytuacja branży cukrowej, której zyski były pięć razy niższe niż w 2017 roku. Aż o jedną czwartą, do 2,1 mld zł, spadły w ostatnim roku obrachunkowym przychody Krajowej Spółki Cukrowej, potentata na polskim rynku. Zysk ze sprzedaży zmalał o ponad 90%, do 44,8 mln zł. Zysk netto, który w poprzednich latach był liczony w setkach milionów złotych, teraz zamknął się na poziomie 34 mln zł. Słabsze wyniki odnotowali też trzej pozostali producenci cukru w Polsce, czyli koncerny: Pfeifer & Langen, Nordzucker i Suedzucker.

- Jakie krajowe i międzynarodowe działania planuje ministerstwo dla zabezpieczenia krajowych producentów buraków cukrowych - zapytała resort rolnictwa posłanka Sobecka.

W odpowiedzi MRiRW przyznało, że sytuacja plantatorów po zniesieniu kwotowania produkcji przez Unię Europejską uległa pogorszeniu. Zgodnie z danymi GUS cena za buraki cukrowe w Polsce w 2017 r. w pierwszym roku bez systemu kwot, spadła o ponad 20% w stosunku do średniej ceny z lat 2014-2016.

Mniejsza konsumpcja cukru

Na ceny cukru na rynku krajowym duży wpływ ma również sytuacja popytowo-podażowa na rynku światowym, która wp...
Pozostało 78% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. lipiec 2024 03:47