StoryEditor

Kiedyś nieopłacalna, a dziś uprawa buraka staje się coraz bardziej dochodowa

ARiMR na podstawie wniosków o dopłaty bezpośrednie złożonych przez rolników w 2022 roku oszacowała powierzchnię uprawy buraków cukrowych w Polsce na 222 131 ha. Jest to o ponad 25 tys. ha mniej niż w 2021 roku, gdy ta powierzchnia wynosiła 247 273 ha. W 2023 roku W Polsce burakami obsiano ponad 40 tys. ha więcej niż przed rokiem. Uprawa staję się coraz bardziej opłacalna i wielu rolników planuje powrót do buraka cukrowego.
20.11.2023., 10:20h

Wzrost opłacalności uprawy buraka cukrowego

W Kozłówku plantatorzy są obecnie na etapie drugiej tury kopania buraków cukrowych. Pogoda nie sprzyjała, a częsty deszcz powodował przerywki w wykopkach.

- Myślę, że za dwa dni skończymy wykopki buraków. Co do plonów i polaryzacji, to z tego, co słyszałem od innych rolników, którzy już odwozili buraki do cukrowni, są dobre i zadowalające. U nas się dopiero okaże. Nie wiem, jaka będzie cena buraka. Dowiemy się dopiero po zakończeniu całej kampanii i po otrzymaniu wszystkich dodatkowych dopłat. Wtedy będzie można policzyć, czy uprawa buraka się opłaca. Myślę, że będzie dobrze. Burak, który kiedyś był nieopłacalny, teraz stał się bardziej dochodowy i wielu rolników chce do niego wrócić. Ale cukrownia chyba nie jest zainteresowana powrotami, choć to jest raczej sprawa cukrowni, a nie nas, producentów – powiedział Krzysztof Jędrysek, plantator z Kozłówek.

Zobacz także: Czy opłaca się uprawiać buraki cukrowe? Kalkulacja kosztów 2023

Wielu plantatorów chce zwiększyć uprawę buraka

W Ostrożnicy kampania cukrowa przebiega na razie bardzo sprawnie. Pogoda była sprzyjająca, opady odpowiednio rozłożyły się w czasie, a same buraki zostały dobrze ochronione przed chwościkiem.

Pozostało 68% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat Redaktorka portalu topagrar.pl, specjalistka ds. rynku nawozów i uprawy roślin
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
01. grudzień 2023 16:23