StoryEditor

Pfeifer & Langen Polska podniósł ceny buraków w Wielkopolsce

Kilka dni temu podczas spotkania Federacji Związków Plantatorów Buraka Cukrowego Grupy Pfeifer&Langen z Producentem Cukru podniesiono ceny skupu buraków w kampanii 2022/2023 oraz dodano premie za buraki dostarczone w ostatnim okresie kampanii 2021/2022. Czy to satysfakcjonuje plantatorów?
08.02.2022., 10:02h

Z komunikatu, który wydał Pfeifer & Langen Polska wynika, że firma zmienia warunki w stosunku do kampanii 2021/2022, które m.in. polegać mają na uwzględnieniu dodatkowej premii do każdej tony dostarczonej w styczniu br. za trudne warunki odbioru buraków w wysokości odpowiednio:

  • za buraki dostarczone od 1 do 7 stycznia - 2 zł.
  • za buraki dostarczone od 8 do 14 stycznia - 4 zł.
  • za buraki dostarczone od 15 do 29 stycznia - 6 zł.

Ponadto Pfeifer & Langen Polska w kampanii 2021/2022 dodaje, że buraki niekontraktowane zostały objęte zwyżką ceny z tytułu dostawy po 10 grudnia w takiej samej wysokości jak buraki kontraktowane.

Cukrownia zmienia także warunki na kampanię 2022/2023. W komunikacie podaje, że podwyższona została cena za buraki kontraktowane na 34 Euro/t buraków o standardowej jakości (zaw. cukru 16% i strata wydatku 2%), a producenci, którzy dostarczą buraki ze średnią teoretyczną stratą wydatku większą niż wartość 2% będą rozliczeni jak przy stracie równej 2%, z kolei plantatorzy, którzy dostarczą buraki ze średnią teoretyczną stratą wydatku niższą niż wartość 2 % będą rozliczeni wg. osiągniętego wyniku teoretycznej straty wydatku.

Pfeifer & Langen Polska ustaliła po spotkaniu z producentami także, że cena buraków niekontraktowanych będzie wynosić 100 zł/tonę fizyczną. Ponadto podała, że zwyżka ceny buraków dostarczanych przed 1 października i po 10 grudnia będzie obowiązywała również do buraków niekontraktowanych.

Pfeifer & Langen Polska poinformował, że ceny nasion buraka cukrowego na rok 2022 nie uległy zmianie w porównaniu do roku ubiegłego, a firma rozpoczęła wysyłkę materiału siewnego producentom buraków cukrowych, którzy podpisali umowę na kolejną kampanię.

Pfeifer & Langen Polska wraz z Krajową Spółką Cukrową stanowi około 70% rynku, dla tych producentów, którzy współpracują z tymi cukrowniami sytuacja staje się nieco korzystniejsza, jednak w przypadku pozostałych plantatorów, chociażby ze Śląska nadal przyszłość produkcji wisi na włosku, a coraz więcej rolników zajmujących się uprawą buraków zastanawia się nad rezygnacją.

- Złożyliśmy postulaty do Pfeifer & Langen, że nasza propozycja wynosi 35 euro/tonę, ale także późne i wczesne dostawy. Na dzisiaj mamy 34 euro/t, a buraki poza kwotowe 100 zł/tonę. W tym roku były też dopłaty do styczniowych dostaw po 2-4-6 zł/t. Ci rolnicy, którzy odstawiali późno mieli nienajgorsze pieniądze, nie można powiedzieć, że dobre, bo do satysfakcji wiele brakuje. Cena jest jaka jest, zadowalająca, ale nie do końca. Dobijamy cały czas do Polskiego Cukru. Na moim terenie większość rolników ma już załatwioną kontraktację. W ostatnie pół roku buraki poszły w górę o około 4-8 euro z poziomu 24-28 euro/t. Wydaje mi się, że negocjacje jeszcze się nie skończyły i zostały do nich otwarte drzwi. Zobaczymy, jak sytuacja będzie wyglądała w kolejnych miesiącach. Zarząd postępuje bardzo rozsądnie i chce z nami rozmawiać, widzą co się dzieje a rynku, że sytuacja dla nas nie jest łatwa - mówił Wiesław Olejniczak, prezes rejonowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego w Środzie Wielkopolskiej. Olejniczak prowadzi plantację buraka w okolicy Środy Wielkopolskiej na powierzchni 8-11 ha. Średnio rocznie uzyskuje plon około 65 ton/ha. Podkreśla, że koszty produkcji mocno wzrosły (nawozy nawet 300% w górę, 20-40% więcej za środki ochrony roślin, paliwo też zdrożało w porównaniu do zeszłego sezonu).

oprac. dkol na podst. Pfeifer & Langen Polska

fot. Envanto Elements

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. luty 2024 08:49