StoryEditor

Pfeifer & Langen: stawiamy na zrównoważony rozwój

Pfeifer & Langen Polska S.A. skupia dziś ponad 8 tys. plantatorów. Produkują oni buraki dla zakładów w Wielkopolsce i na Mazowszu.
05.06.2023., 14:06h
Grupa stawia mocno na zrównoważony rozwój. Zaczyna się on już od pola i produkcji samego buraka, na logistyce dostaw cukru kończąc.
– Współpraca z naszymi plantatorami jest często już wielopokoleniowa. Chcemy stawiać na stałą i stabilną kooperację, by rozwijać rozwiązania wpływające jak najmniej negatywnie na środowisko – mówił na konferencji prasowej podczas Krajowych Dni Pola Mirosław Paluch, dyrektor ds. surowcowych w Pfeifer & Langen (na zdjęciu). Jednym z elementów poprawiających rentowność uprawy buraka i jednocześnie oszczędzających środowisko ma być promowanie nowoczesnych bezorkowych technologii uprawy buraka, np. strip-till. Najnowocześniejszą zdobyczą techniki, którą firma chce wprowadzać jest robot, który sam zasieje i mechanicznie odchwaści buraki. Pokaz takiej maszyny mogliśmy oglądać podczas KDP w Sielinku. Ten sam egzemplarz pracuje już na plantacji produkcyjnej w Wielkopolsce.
– Chcemy otrzymywać towar najwyższej jakości, dlatego też jako pierwsi w Polsce premiujemy rolników, którzy dostarczają buraki o niskiej zawartości azotu α-aminowego. Chodzi o to, żeby jeszcze lepiej wykorzystywać azot stosowany w burakach, a to oznacza też jego mniejsze zużycie – mówił Mirosław Paluch. Podkreślał, że już teraz obserwują spadek zużycia nawozów azotowych u swoich plantatorów o 34% od 2004 r.

Oszczędności w produkcji

Firma stawia też na ochronę środowiska podczas samej produkcji cukru. Zakłada, że do 2030 r. zredukuje emisje dwutlenku węgla w swoich zakładach o 40% w stosunku do poziomu obecnego. Ma się do tego przyczynić zmiana rodzaju paliwa wykorzystywanego w procesach technologicznych. Firma przechodzi w całości na gaz, by w jak największym stopniu zmniejszyć ślad węglowy. Oszczędności ma przynieść zmniejszenie zużycia energii elektrycznej.
– Sprzyjać temu mają też inwestycje, np. nowy silos na cukier w Miejskiej Górce, mający 62 m wysokości mogący pomieścić 60 tys. ton cukru. Dzięki temu możliwe będzie zmniejszenie użycia transportu do przemieszczania go, zatem zyska na tym środowisko – Mówił Mirosław Paluch.
Ponadto ciepło powstające przy przerobie buraków wykorzystywane jest do ogrzewania domów mieszkalnych w Środzie Wielkopolskiej czy Gostyniu. W Środzie zapotrzebowanie miasta na energię cieplną zaspokajane jest w 40% przez cukrownię.

Nie tylko cukier

Pfeifer & Langen produkuje oczywiście nie tylko cukier biały. Firma produkuje też produkty dla pszczelarzy, produkty paszowe pod marką Tofi czy żel energetyczny dla osób aktywnych Diamant Pro Sport.
Burak to roślina, którą w 100% da się wykorzystać. W około 18% składa się z cukru, w około 7% z suchej masy, z której powstają wysłodki, a z nich produkty paszowe, a w około 75% z wody. Ta odzyskiwana jest z korzeni buraka i wykorzystywana w procesach technologicznych w cukrowniach.

jd, fot. Melanowicz
Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
09. grudzień 2023 20:55