Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Buraki cukrowe>

SBR – nowa choroba buraka może pojawić się już w tym roku!

Obrazek

Na Zachodzie Europy, początkowo we wschodniej Francji a 2 lata temu zaledwie 150 km od naszej zachodniej granicy stwierdzono niezwykle groźną chorobę buraka. Jest to syndrom niskiej zawartości cukru  – z angielskiego skrótu SBR.

Tomasz Czubiński25 lutego 2021, 10:22
SBR (syndrome basses richesses) powodowany jest przez bakterie a przenoszony przez owady, tzw. piewiki z rodziny o wdzięcznej nazwie szrońcowate. Choroba ma to do siebie, ze objawia się zwykle od razu na całym polu, a nie jak inne przenoszone przez wektory placami, ogniskami czy o brzegu. Jest niezwykle groźna. Prowadzi do spadku zawartości cukru o wartość aż o 7 punktów procentowych. We Francji spowodowała u niektórych rolników spadek przychodu z uprawy buraka aż o połowę!

Czy choroba dotrze do nas? Jest takie ryzyko, i to wcale nie małe. Owad – wektor przenoszący chorobę – Pentastiridius leporinus (nie ma polskiej nazwy) występuje w Polsce od dawna. Na razie jednak nie stwierdzono choroby na buraku. Jednak obecność jej na trójstyku granic niemieckich landów Saksonii i Saksonii-Anhalt i Brandenburgii nakazuje niezwykłą czujność. Ponadto obecna zima nie byłą na razie aż tak szczególnie mroźna, aby zmniejszyć populację owadów.

Jak wyglądają objawy choroby na liściach i korzeniach? Jaka bakteria jest przyczyną choroby? Czy jest szansa na powstrzymanie jej rozwoju? O tym wszystkim możecie dowiedzieć się z marcowego wydania "top agrar Polska", na str. 140.

tcz (fot. Henryk Ławiński Pfeifer&Langen Polska)


Picture of the author
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)