Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Buraki cukrowe>

Sklejone liście buraka – co to jest?

Obrazek

Na wielu polach w Wielkopolsce widać niepokojący objaw na roślinach buraka. Liście sercowe są poskręcane, posklejane i zniekształcone. Przypomina to nieco objaw żerowania mszyc, a także choroby wirusowe. Co to jest?

Tomasz Czubiński2 czerwca 2021, 13:41

Z tego artykułu dowiesz się:

Co jest prawdopodobną przyczyną zmian na liściach buraka?
Czy objawy te są groźne?
Jak postępować aby ratować buraki?
Objaw występować może na polu placami lub na całej powierzchni. Dotyczy on prawie wszystkich roślin lub tylko kilkunastu ich procent. Co ciekawe nie są to objawy występujące tylko w jednej części pola, ale są rozrzucone w różnych jego częściach.

Po wyrwaniu roślin i dokładnym obejrzeniu zniekształconych liści okazuje się, że nie ma tam mszyc. Tylko na niektórych roślinach widziałem pojedyncze osobniki. Jednak ich nasilenie wskazuje, że to nie one są przyczyną zniekształceń.

Kolejna cecha objawów widoczna jest po próbie rozwinięcia i rozchylenia zniekształconych i poskręcanych liści. Okazuje się, że są one często zrośnięte ze sobą a nie tylko zwinięte. Ogonki liściowe starszych liści wrośnięte są w tkankę blaszki najmłodszych liści. Objaw ten wskazuje na inną przyczynę niż wywołana mszycami.

Można zastanowić się czy jest to objaw kędzierzawki płaszczyńcowej. Tę teorię także należy odrzucić z dwóch powodów. Po pierwsze objawy pojawiają się najwcześniej po 21 dniach od zainfekowania roślin przez wirusa przenoszonego przez płaszczyńca (na nawet po 65 dniach). Trzy tygodnie temu buraki najczęściej dopiero wschodziły i wówczas było zbyt chłodno na naloty płaszczyńca. Drugi powód, to charakter zmian liścia. Kędzierzawka płaszczyńcowa objawia się tym, że nerwy przestają rosnąć (często też przybierają jaśniejszy kolor) a blaszka liściowa pomiędzy nerwami rośnie. Przez to liść staje się kędzierzawy, zmarszczony, jak u kapusty włoskiej. Tego objawu na burkach nie widziałem.

Skonsultowałem rośliny z ekspertami z IOR – PIB w Poznaniu. Potwierdzili moje przypuszczenia i wskazali na przyczyny fizjologiczne związane z zabiegami chwastobójczymi. Jednym z powodów może być stosowany w buraku etofumesat, zwłaszcza w warunkach chłodnych, a ostatnio były chłodne noce. Dr Roman Krawczyk z IOR twierdzi, że to nie sam środek chwastobójczy, ale mieszaniny zbiornikowe z nawozami dolistnymi i innymi składnikami. Uspokaja jednak, że objawy te są przemijające i wkrótce roślina zregeneruje się bez większych start plonu.

Rolnicy pytają czy buraki takie można jakoś zasilić, aby zredukować ewentualne straty. Owszem, można podać biostymulator zarejestrowany jako środek ochrony roślin. Można też podać nawóz dolistny do buraków. Jednakże, jeśli objawy są wywołane mieszaniną zbiornikową, to lepiej nie podawać ich w jednym zabiegu z kolejnym herbicydem.
tcz


Picture of the author
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)