StoryEditor

Szarek komośnik jak szarańcza

Coraz liczniejsza grupa plantatorów buraka cukrowego, nie tylko z południowo-wschodniej części kraju, musi liczyć się ze zwalczaniem wyjątkowo groźnego i żarłocznego szkodnika – szarka komośnika.
28.05.2021., 15:05h
Szarek komośnik to chrząszcz z rodziny ryjkowcowatych. Może w ciągu kilku dni całkowicie niszczyć uprawę buraka. Żarłoczne chrząszcze są szczególnie niebezpieczne w fazie wschodów, gdy siewki buraka są w stadium liścieni i pierwszych 2–3 par liści.
Szkodnik wybudza się, gdy temperatura gleby wynosi ok. 8°C, co zbiega się z siewem i wschodami buraków cukrowych. Po wyjściu na powierzchnię jego rozprzestrzenianiu (lotom chrząszczy) sprzyja temperatura powietrza powyżej 20°C.
Szkodnik zimuje na różnej głębokości, zatem opuszczanie zimowisk i migracja na pola buraczane trwa kilka tygodni, więc i zagrożenie roślin jest wydłużone.

W ostatnich sezonach szarek komośnik rozprzestrzenia się na coraz większe rejony kraju. W poprzednim sezonie był notowany także w centralnej części, jak i w województwie zachodniopomorskim. Jego monitoring wskazuje ponadto na szybkie przemieszczanie się w kierunku północno-zachodnim.

Do jego zwalczania można w tym sezonie zastosować kilka preparatów,:
  • Cyperkil Max 500 EC, którego s.cz. jest cypermetryna; rejestracja małoobszarowa
  • Insektus Duo 500 EC (s.cz. – cypermetryna; rejestracja małoobszarowa)
  • Karate Zeo...
Pozostało 32% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
09. grudzień 2023 20:32