Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Buraki cukrowe>

To koniec Krajowej Spółki Cukrowej. Jaki podmiot ją zastąpi?

Obrazek

Krajowa Spółka Cukrowa pod swoją nazwą zniknęła z KRS. Co się z nią stało? 

Natalia Marciniak-Musiał14 maja 2022, 10:30

Krajowa Grupa Spożywcza po wielu miesiącach powstała, a w Ministerstwie Aktywów Państwowych nastąpiło zawarcie umowy objęcia przez Skarb Państwa akcji w podwyższonym kapitale zakładowym Krajowej Spółki Cukrowej (KGS). KGS ma poszerzyć aktywność obrotu handlowego, rozwinąć kanały dystrybucji i bazę odbiorców. Celem - stabilizacja dochodów i rozwój sprzedaży. 

– Elementem, który przyświecał nam przy powołaniu Krajowej Grupy Spożywczej jest kwestia związana z pośrednią możliwością stabilizowania cen. Wynika to przede wszystkim z tego, że Krajowa Grupa Spożywcza będzie podmiotem. Skarb Państwa będzie miał dominujący charakter. Będzie partnersko podchodzić do relacji z polskim rolnikiem – mówi wiceminister Andrzej Śliwka w Ministerstwie Aktywów Państwowych. Dodał, że zmiana ta pozwoli uchronić się od spekulacyjnego charakteru działań niektórych zagranicznych podmiotów.

– Krajowa Grupa Spożywcza jest podmiotem, który zwiększy w stosunku do Krajowej Spółki Cukrowej przychody o blisko 30 proc. i będzie sukcesywnie rozwijał każdy z segmentów – dodaje wiceminister Śliwka. 

Szacuje się, że przychody spółki KGS S.A. będą oscylowały na poziomie 3,5 mld zł rocznie. Ma to być wzrost o 35 proc. w stosunku do obecnych przychodów Krajowej Spółki Cukrowej. KGS planuje rozpocząć działalność w nowych segmentach jak nasiennictwo i hodowla roślin, ale również osiągnąć wzrost przychodu w sektorze zboża i mąki o ponad 300 mln zł i w sektorze skrobi o blisko 50 mln zł.

12 maja 2022 r.  oficjalnie została zatwierdzona zmiana Spółki z „Krajowa Spółka Cukrowa Spółka Akcyjna” na „Krajowa Grupa Spożywcza Spółka Akcyjna”. Zmiany wpisu do Rejestru Przedsiębiorców dokonał Sąd Rejonowy w Toruniu, VII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego. Tym samym wszystkie oddziały cukrowni zostały przemianowane na:

  • Krajowa Grupa Spożywcza Spółka Akcyjna w Toruniu Oddział „Cukrownia Dobrzelin” w Dobrzelinie,
  • Krajowa Grupa Spożywcza Spółka Akcyjna w Toruniu Oddział „Cukrownia Krasnystaw” w Siennicy Nadolnej,
  • Krajowa Grupa Spożywcza Spółka Akcyjna w Toruniu Oddział „Cukrownia Kruszwica” w Kruszwicy,
  • Krajowa Grupa Spożywcza Spółka Akcyjna w Toruniu Oddział „Cukrownia Malbork” w Malborku,
  • Krajowa Grupa Spożywcza Spółka Akcyjna w Toruniu Oddział „Cukrownia Nakło” w Nakle nad Notecią,
  • Krajowa Grupa Spożywcza Spółka Akcyjna w Toruniu Oddział „Cukrownia Werbkowice” w Werbkowicach,
  • Krajowa Grupa Spożywcza Spółka Akcyjna w Toruniu Oddział „Cukrownia Kluczewo” w Stargardzie,
  • Krajowa Grupa Spożywcza Spółka Akcyjna w Toruniu Oddział „Terminal Cukrowy” w Gdańsku.

Jednocześnie zatwierdzono zmianę Statutu Spółki i podwyższono kapitał zakładowy Spółki z kwoty 990 677 758 zł do kwoty 1 295 817 566 zł. 

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał na podstawie polski-cukier

Fot. CzubińskiPicture of the author
Autor Artykułu:Natalia Marciniak-Musiał
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)