StoryEditor

Ceny bydła: ile jeszcze się utrzymają na takim poziomie?

Stąpamy w branży po cienkim lodzie. Wydaje się, że ceny stabilnie od kilku tygodni trzymają fason, ale w powietrzu czuć niepewność. Problem w tym, że trudno przewidzieć rynkowe zachowania i można jedynie snuć domysły. Ile teraz płacą w skupie?
30.11.2021., 10:11h

Od trzech tygodni ceny bydła mięsnego trzymają się wysoko i dość stabilnie, stawki zmieniano jedynie lokalnie i to raczej do góry, wyrównując do średnich cenników rynkowych. Pojawiła się obawa, że niedługo ceny wejdą w fazę spadkową, bo prawdopodobnie zapotrzebowanie na wołowinę będzie nieco niższe. Coraz więcej unijnych państw wprowadza lockdown, związany z kolejną falą zachorowań na COVID-19. Niestety zamknięcie lub ograniczenie sprzedaży w kanale sektora gastronomicznego może mieć podobne konsekwencje, jak w ubiegłym roku, kiedy popyt spadł, a wraz z nim ceny w skupie.

Podaż przewyższająca zapotrzebowanie nie pozostanie bez wpływu także na unijne stawki bydła. Tendencja spadkowa może być nieco łagodniejsza niż w ubiegłym sezonie, bo bydła nadal nie ma na unijnym rynku zbyt wiele. Jeśli sprawdzi się scenariusz Rabobanku, sytuację nieco złagodzi także prognozowany spadek pogłowia krów mamek w UE o 2% w 2022 r.

Warto podkreślić, że najbliższe miesiące będą decydujące dla wielu producentów opasów, gdyż wzrost kosztów wymusi analizę rentowności produkcji – wzrost cen cieląt i odsadków, zbóż i preparatów mlekozast...

Pozostało 66% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. czerwiec 2024 02:56