StoryEditor

Ceny bydła w górę – który zakład płaci najwięcej?

Wzrost cen nie jest już tak imponujący, jak w ciągu ostatnich tygodni. Stawki rosną wolniej, ale nadal są wysokie.
09.11.2021., 10:11h

W zakładach czuć lekkie napięcie, bo pojawiają się szepty o nadchodzących obniżkach, ale skupujący niewiele sobie z tego robią, bo towaru na rynku nadal jest niewiele. Stawki co prawda rosną, ale nie tak raptownie jak jeszcze kilka tygodni temu. Na wzrost średniej ceny z naszej sondy wpływ mają zakłady, które wyrównują cenniki z tymi, które płacą najwięcej.

W skupach pracownicy podkreślają, że w bieżącym tygodniu zmian nie planują. Podejrzewali, że podaż wzrośnie po zbiorze kukurydzy na kiszonkę i ziarno, ale nadal w skupach dorosłego bydła jest za mało. Drugą przyczyną, która może mieć wpływ na mniejszą podaż jest spory zapas pasz objętościowych i chęć przetrzymania bydła do nieco wyższej wagi. 

W UE wg Meat Market Observatory stawki za byki w wieku od 12 do 24 miesięcy w 43 tyg. 2021 roku nadal rosły, jednak nie tak dynamicznie, jak w poprzednich notowaniach. Obserwowany jest wzrost cen o 0,28 %. Średnia cena, którą uzyskują europejscy rolnicy za byki wynosi 4,19 euro/kg wbc, za jałówki 4,18 euro/kg (wzrost o 0,08%), za krowy 3,32 euro/kg (wzrost o 0,23%). Jak widać na unijnym rynku bydła nadal brakuje, ale nie wszędzie, ...

Pozostało 64% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. czerwiec 2024 18:55