StoryEditor

Bydła brakuje, ceny rosną

W tym tygodniu dalej obserwujemy podwyżki cen w skupach bydła. Już nie tak spektakularne, ale średnie notowania za wagę poubojową wzrosły we wszystkich grupach. Sprawdź aktualne ceny!
03.11.2021., 13:11h

Deficyt żywca wołowego


Chociaż maksymalne ceny w naszym sondażu się zatrzymały, skupy w pozostałej części kraju powoli doganiają stawki tych, którzy płacą najlepiej. Notowania poubojowe pną się w górę, ale cena za żywiec wołowy jeśli spadła, to nieznacznie.

Kolejny tydzień podwyżek stawek w skupach w UE – tylko Hiszpania i Węgry obserwują spadek średniej ceny. W pozostałych częściach Europy hodowcy bydła na razie są spokojni.

Wzrosty chociaż w części mogą zrekompensować rolnikom straty związane z rosnącymi kosztami produkcji, ale nie oszukujmy się – nikt nie idzie hodowcom na rękę zwiększając notowania – za cenami stoi niska podaż bydła na rynku unijnym. Spadek pogłowia wołowego daje się we znaki przetwórcom, którzy po raz kolejny z rzędu edytowali cenniki.

Zakłady mięsne liczą na uspokojenie trendu zwyżkowego, obawiając się, że zachodnia część Europy wysyci się wołowiną do tego stopnia, że mniej chętnie kupi polskie mięso. A brak zbytu oznacza spadki. Jeśli jednak w listopadzie sytuacja się pogorszy, rolnicy mogą odczekać ze sprzedażą do „gorączki przedświątecznej”, która już niebawem nastąpi....

Pozostało 62% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Aneta Lewandowska
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska Redaktorka portalu topagrar.com, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli zwierząt
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. maj 2024 01:04