StoryEditor

Ceny bydła – koniec podwyżek?

Zakłady ubojowe nie proponują w tym tygodniu wyższych cen, w porównaniu do ubiegłotygodniowych stawek. Można zaobserwować drobne korekty, ale jedynie lokalne.
09.06.2020., 09:06h
Niestety w tym tygodniu nie obserwujemy masowych podwyżek. Jedynie kilka ubojni podniosło stawki w wadze poubojowej o 20 gr/kg we wszystkich kategoriach oraz jeden zakład podniósł cenę byków w wadze żywej o 50 gr/kg. 

Zakłady deklarują większe zamówienia przygotowywane na eksport, jednak podaż krajowa także się zwiększyła. Niestety trudno prognozować dalsze wzrosty czy spadki. 

We Włoszech ceny byczków lekko wzrosły (o niecały 1%) do 3,77 euro/kg, ceny jałówek w klasie R niestety zanotowały spadek w porównaniu do ubiegłego tygodnia o 18% do ceny 3,41 euro/kg. Ceny krów także spadły o 5,4% do 2,64 euro/kg. W Niemczech z kolei we wszystkich grupach obserwujemy wzrosty od 2 do 6%, we Francji wzrosty cenników są nieco niższe, rzędu 0,5-18%. 

Sytuacja na rynku europejskim i światowym jest w trakcie stabilizacji, stąd wahania. Na nowo uruchamiane są niektóre kanały dystrybucji i badany jest rynek pod kątem zapotrzebowania na wołowinę, ponadto podpisywane są nowe kontrakty, dlatego dość trudno prognozować, kiedy sytuacja wróci do normy...

Ile płacą polskie zakłady? 


W tym tygodniu za byka w klasie R otrzymamy średnio 11,79 zł/kg, ...
Pozostało 41% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. maj 2024 00:28