StoryEditor

Ceny bydła: lokalne podwyżki w niektórych ubojniach

Sytuacja na rynku bydła rzeźnego w Polsce i UE jest stabilna. W Niemczech rosną stawki za byki, jałówki i krowy. W Polsce tylko pojedyncze ubojnie podniosły cenniki. Gdzie płacą najwięcej?
21.05.2024., 12:33h

Z artykułu dowiesz się:

Ceny bydła w UE i na świecie

Z raportu Meat Market Observatory wynika, że średnie unijne ceny za bydło w kl. R stoją w miejscu od kilku notowań i wynoszą 5,04 euro/kg, w Polsce stawki względem poprzedniego notowania również nie uległy zmianie (4,85 euro/kg). Na europejskim rynku widoczna nadal sytuacja jest stabilna. Z analiz Komisji Europejskiej wynika, że produkcja wołowiny w UE może nadal spadać, ze względu na kurczące się pogłowie bydła, co może utrzymać ceny wołowiny w UE. Szczególnie dotyczy to krów rzeźnych, gdyż liczba krów mamek spadła znacząco, podobnie krów mlecznych. 

W 2024 r. w UE prognozuje się, że produkcja wołowiny wyniesie 6,3 mln ton (spadek o około 2,3%).

Ceny bydła w Niemczech (VEZG)

W Niemczech sytuacja jest zupełnie inna, gdyż niska podaż bydła powoduje wzrost cen bydła praktycznie wszystkich kategorii.

- Na początku nowego tygodnia uboju ogólna podaż bydła rzeźnego jest ograniczona lub bardzo mała. W rezultacie ceny zarówno młodych byków, ...

Pozostało 66% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. czerwiec 2024 16:08