StoryEditor

Dopłaty do buhaja: są korzystne zmiany w dofinansowaniu dla rolników!

ARiMR poinformowała, że w dopłatach do zakupu buhaja nastąpiły korzystne zmiany, które mogą zainteresować hodowców bydła mięsnego! Co to za zmiany?
20.05.2024., 07:13h

ARiMR zapowiedziała ważne zmiany w zakresie dopłat do buhajów.

- Hodowcy bydła mięsnego mogą ubiegać się o dopłaty do zakupu czystorasowych buhajów. W zasadach nastąpiła zmiana, która powoduje, że rolnicy mogą otrzymać większą pomoc. Nabór trwa do 30 listopada 2024 r. Wsparcie ma charakter pomocy de minimis w rolnictwie - wymienia ARiMR. 

Wnioski przyjmują biura powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Dokumenty można składać bezpośrednio w placówkach, nadawać rejestrowaną przesyłką pocztową albo wysyłać drogą elektroniczną – za pośrednictwem platformy ePUAP lub usługi mObywatel na stronie gov.pl.

Kto może skorzystać z pomocy? 

Z dopłat do buhaja może skorzystać producent rolny posiadający status mikro-, małego albo średniego przedsiębiorstwa, który ma nadany numer identyfikacyjny w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności. Od ubiegającego się o wsparcie wymaga się przedstawienia potwierdzenia nabycia w roku złożenia wniosku o udzielenie pomocy lub w roku poprzedzającym rok złożenia takiego wniosku co najmniej jednego czystorasowego buhaja rasy mięsnej w wieku powyżej 13 miesięcy, który ma świadectwo zootechniczne.

- Zmniejszenie wymagań co do wielkości stada pozwoli skorzystać ze wsparcia hodowcom posiadającym mniejsze stada. średnia wielkość gospodarstw utrzymujących krowy mamki to ok. 20 sztuk. To dobre rozwiązanie, o które wnioskowaliśmy. Bardzo się cieszę, że nasza propozycja została tak szybko zaakceptowana i wdrożona. Nie będę ukrywał, że to zasługa ministra Stefana Krajewskiego, którego nie było trzeba długo przekonywać do tego pomysłu. Mam nadzieję, że wsparcie do zakupu buhajów hodowlanych na stałe będzie elementem pomocy de minimis. Dzięki temu poprawimy jakość materiału do opasu, co wpłynie pozytywnie na opłacalność produkcji oraz na wyższą jakość polskiej wołowiny - mówi Jacek Zarzecki, prezes PZHiPBM naszej Redakcji. 

Jaka wysokość wsparcia?

ARiMR podaje, że wysokośc pomocy stanowi iloczyn tys. zł i liczby zakupionych buhajów. Ta liczba nie może być większa niż wynik dzielenia średniej liczby krów w gospodarstwie (w roku poprzedzającym ten, w którym został zakupiony buhaj) przez 15. Przed zmianą przepisów liczba krów była dzielona przez 30. Po zmianie rolnik będzie mógł zatem otrzymać większą pomoc. Pula środków przeznaczonych na to wsparcie to 5 mln zł.

ARiMR podaje, że zaktualizowane zasady udzielania wsparcia oraz dokumenty zostaną wkrótce opublikowane.

oprac dkol na podst. ARiMR

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. czerwiec 2024 03:24