StoryEditor

Ceny bydła – mało towaru, kolejne podwyżki

W ubiegłym tygodniu zastanawialiśmy się, czy stawki za bydło nadal będą rosły. Otóż najprawdopodobniej tak, bo towaru na rynku jest mało. Niektóre zakłady podniosły ceny nawet o 80 gr/kg!
25.08.2020., 10:08h

W tym tygodniu zakłady skupujące żywiec w większości podniosły ceny i to nie tylko byków, ale również jałówek, rzadziej krów. Pracownicy skupów twierdzą, że na rynku nadal jest mało towaru, a do zakładów trafiają nieliczne sztuki, a rolnicy dzwonią rzadziej niż zazwyczaj. Z pewnością jest to związane z końcem żniw, kolejkami w skupach zbóż i przygotowywaniem pola do siewu rzepaku. Warunki w większości Polski są sprzyjające, deszcz zrosił ziemię, praca wre, więc w skupach bydła zrobił się trzytygodniowy zastój. Dzięki temu ceny w niektórych rejonach kraju wzrosły do przyzwoitego poziomu, powyżej 13 zł/kg w klasie R za byczki i 13,3 zł/kg w klasie R za jałówki. Ogromnie cieszy taki stan rzeczy, ciekawe jednak, jak długo ceny się utrzymają. Niebawem do prac polowych dołączy koszenie kukurydzy, kolba bowiem w wielu powiatach już prawie nadaje się do zakiszenia. Zobaczymy jakie będą jej plony, bo to również wpłynie na ilość bydła na rynku i stawki. 

Ile płacą polskie zakłady? 


W tym tygodniu za byka w klasie R otrzymamy średnio 12,47 zł/kg, za byka w klasie O 11,97 zł/kg wbc. 

Za jałówki w klasie R zakłady ...
Pozostało 39% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. maj 2024 00:45