StoryEditor

Ceny bydła: niepewne podwyżki – gdzie dokładnie?

Z jednej strony zakłady twierdzą, że nie mają zbytu, bo ceny polskiej wołowiny na unijnym rynku są wysokie, z drugiej strony w kraju do uboju trafia mniej bydła. Podwyżki są, ale tylko gdzieniegdzie. Ile płacą zakłady w Twojej okolicy?
25.10.2022., 13:10h

Ubojnie albo przygotowują się na to, że bydła będzie po Wszystkich Świętych jeszcze mniej, albo mają akurat większe zamówienia. Po 1 listopada w kraju ma rozpocząć się ubój koszerny, wówczas pojawiają się nowe możliwości i kontrakty, pytanie – czy w obecnej cenie będzie zapotrzebowanie na wołowinę?

O możliwych podwyżkach w tych właśnie dniach pisaliśmy kilkukrotnie, jednak warto dodać, że nie wszystkie ubojnie postanowiły podnieść stawki. Jest to zrozumiałe, wszystko zależy od aktualnej dostępności żywca w danym regionie i sytuacji w zakładach, które prowadzą ubój koszerny lub halal.

Według KOWR w drugim tygodniu października br. bydło rzeźne skupowano po 10,89 zł/kg, co oznacza, że cena była zaledwie o 1% wyższa niż tydzień wcześniej. Z danych resortu rolnictwa wynika, że w tym samym okresie za byki w wadze żywej płacono 11,79 zł/kg, a w wadze poubojowej 21,97 zł/kg. Ceny jałówek w wadze żywej ukształtowały się na poziomie 11,36 zł/kg, natomiast ceny krów w wadze żywej 9,38 zł/kg. Najwięcej za byki płacono w regionie centralnym, najmniej w południowym, a różnica była spora, bo nawet 0,4 zł/kg.

W Unii ...

Pozostało 63% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. maj 2024 03:11