StoryEditor

Ceny bydła: oficjalnie 19 zł/kg w wbc, a nieoficjalnie?

Stawki za bydło w skupie weszły w trend wzrostowy. Bydła brakuje, najbardziej byków, a ceny znowu osiągają rekordowy poziom za kg w wbc i wadze żywej. 
11.01.2022., 09:01h
Rynek bydła mięsnego po okresie świątecznym nadal jest w niedosycie. Zakłady ubojowe mają szczególne zapotrzebowanie na byki, a ich ceny rosną kolejny tydzień z rzędu. Jałówkami i krowami także nie pogardzą, bo bydła na rynku naprawdę brakuje.

Większość zakładów kupujących bydło w wadze poubojowej podniosła ceny. Wzrosty są znaczne, a wynikają z braków surowca na rynku, dotyczy to zarówno Polski, ale także większości krajów należących do Wspólnoty. Sytuacja jest stabilna, na razie nic nie wskazuje na załamanie rynku. Dzisiaj informowaliśmy o tym, że w Kanadzie, która jest 8. co do wielkości eksporterem wołowiny na świecie wykryto przypadek atypowej formy BSE. Mimo, że nie jest to niebezpieczna forma prionu, to jednak Chiny, Filipiny i Korea Południowa tymczasowo przyblokowały import wołowiny z Kanady. Wyjaśnienie sprawy trochę potrwa, a rynkową lukę musi ktoś zapełnić. Niedobór bydła na rynku globalnym to dla polskich hodowców dobry znak, który zwiastuje utrzymanie dobrych cen jeszcze przez jakiś czas

Z oficjalnych cenników, które co tydzień podają naszej redakcji zakłady z listy średnia cena za byki wzrosła o od 2...
Pozostało 60% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
06. grudzień 2023 23:19