StoryEditor

Ceny bydła: nowy rok z przytupem, stawki ponownie rosną

Nowy rok przyniósł podwyżki stawek. Zakłady wyczyściły magazyny przed Świętami Bożego Narodzenia, teraz zaczęła się pogoń. A towaru jak nie było, tak nie ma zbyt wiele i teraz. 
04.01.2022., 09:01h

W okresie przedświątecznym pracownicy zakładów ubojowych uwijali się jak pszczoły w ulu, żeby zrealizować plany ubojowe i wysłać zakontraktowany towar. Magazyny opustoszały, a większość zakładów w przerwie między Wigilią, a Sylwestrem nie pracowały. Teraz rozpoczęła się pogoń za towarem, a stawki wróciły na wysoki, przedświąteczny poziom. 

Zdobycie ładnych, dobrze wybitych i wyrównanych partii bydła nie będzie takie proste, bo jak nie było bydła pod koniec 2021 r., tak nie ma i teraz. Problem nie dotyczy jedynie Polski, ale całej UE. Sytuację na rynku światowym i utrzymanie wysokich stawek stabilizuje także utrzymanie zakazu eksportu wołowiny z Argentyny. Trzeba trzymać kciuki, żeby w UE nie rozszerzono obostrzeń dotyczących koronowirusa i twardego lock downu, wówczas, gdyby tak się stało, pojawiłby się problem z zagospodarowaniem wołowiny przez sektor gastronomiczny. 

Według analizy Meat Market Observatory od połowy grudnia 2021 r. w Polsce można było zaobserwować obniżki rzędu 19 % dotyczące młodego bydła w wieku od 12 do 24 miesięcy do poziomu 4,18 euro/kg wbc (klasy U-R-O). Średnie ceny unijne także spadły, ale o 2,4...

Pozostało 73% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. luty 2024 21:18