StoryEditor

BSE w Kanadzie - eksport wstrzymany?

W Kanadzie wykryto przypadek BSE u bydła. Duzi odbiorcy kanadyjskiej wołowiny wstrzymali import, chcą uzyskać więcej szczegółów i pewności co do rozwoju sytuacji. Jak to wpłynie na globalny rynek? 
11.01.2022., 08:01h
Kanada jest 8. światowym eksporterem wołowiny. Rocznie produkuje około 1,55 miliona ton wołowiny. W 2019 roku Kanadyjczycy wyeksportowali 409 967 ton wołowiny o wartości 3,1 mld dolarów, co stanowi 41 % tamtejszej produkcji.

W grudniu u 8,5 - letniej krowy wykryto atypową formę BSE - gąbczastej encefalopatii bydła. W związku z ryzykiem rozprzestrzenienia choroby eksport z Kanady wstrzymała Korea Południowa, Chiny i Filipiny

Canadian Cattlemen‘s Association (CCA) podaje, że Chiny są największym na świecie importerem wołowiny i cielęciny oraz trzecim co do wielkości rynkiem eksportowym Kanady. Chiny podjęły podobne działania przeciwko Brazylii po tym, jak w październiku podano komunikat o wykrytych przypadkach BSE. Handel wrócił na poprzednie tory dopiero po trzech miesiącach przerwy i wyjaśnieniu importerom, że była to atypowa forma prionu, która pojawia się czasami naturalnie wraz z wiekiem zwierzęcia i nie jest niebezpieczna dla człowieka. 

Mimo, że sytuacja nie wpłynęła znacząco na ceny wołowiny w Kanadzie, to nie zmienia to jednak faktu, że wyjaśnienie sprawy trochę potrwa, co oznacza, że na niektórych rynkach będzie brakowało wołowiny. Zakazy są tymczasowe i potrwają do wyjaśnienia importerom sytuacji epidemiologicznej. 

Pierwszy potwierdzony przypadek postaci klasycznej BSE, wykryto w 2003 r., co spowodowało zamknięcie około 40 rynków eksportowych. Wiele z nich już dawno zostało ponownie otwartych.

oprac. dkol na podst. reuters.com/CCA 
fot. poglądowe

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. grudzień 2023 15:37