StoryEditor

Ceny bydła: ostatni tydzień podwyżek przed spadkami

Niestety, tak jak podejrzewaliśmy - wzrosty stawek były jedynie chwilowe. Mimo, że w tym tygodniu kilka ubojni podniosło ceny, to niestety podmioty skupowe już szykują się do obniżek, które mogą nastąpić nawet w tym tygodniu. Ile płacą ubojnie obecnie w tym tygodniu?
29.08.2023., 09:08h

Według notowań Meat Market Observatory ceny bydła w UE drgnęły lekko, co w kontekście systematycznych obniżek od kilku miesięcy, jest sygnałem pozytywnym. W ubiegłym tygodniu za młode byki w klasie R w UE rolnicy średnio uzyskiwali 4,74 euro/kg, a średnio za bydło wszystkich kategorii 4,8 euro za kg. Wzrost w porównania do poprzedniego notowania wyniósł około 20 eurocentów/kg.

Sygnał z UE spowodował również wzrost na niemieckiej giełdzie VEZG, gdzie hodowcy otrzymują za młode buhaje o około 10-15 centów więcej niż w poprzednim notowaniu, około 4,6-4,64 euro/kg, za jałówki 4,50-4,54 euro/kg i za krowy powyżej 270 kg wagi poubojowej 3,92 euro/kg. W Niemczech sytuacja jest stabilna, a podaż zaspokaja popyt.

Ceny bydła MRiRW

Według danych MRiRW rolnicy w poprzednim tygodniu sprzedawali byki do 24 miesięcy średnio za 0,82 zł/kg w wadze żywej i 20,30 zł/kg w wbc, za jałówki 10,63 zł/kg w wadze żywej i około 20,50 zł/kg w wbc, za krowy z kolei 8,05 zł/kg w wadze żywej i 16,53 zł/kg w wbc. Na rynku widać lekkie podwyżki cen byków o około 1,5%, mogliśmy to również obserwować w naszej ubiegłotygodniowej sondzie. W zeszłym tygodniu ceny podskoczyły, ze...

Pozostało 64% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
15. kwiecień 2024 14:18