StoryEditor

Tajlandia otwiera się na polską wołowinę. Audyt się powiódł!

Polska zyskuje coraz więcej rynków zbytu wołowiny poza Unią Europejską. Tym razem udało się wywalczyć dostęp do kolejnego azjatyckiego rynku! 
18.08.2023., 17:08h
Główny Lekarz Weterynarii poinformował, że w wyniku audytu sektora mięsa wołowego, który był prowadzony przez inspektorów tajlandzkich w 2022 r. Polska została dopuszczona do eksportu wołowiny i podrobów wołowych na rynek Tajlandii.

Zatwierdzenie zostało przyznane na okres 3 lat począwszy od sierpnia br. Tomasz Niemczuk, Główny Lekarz Weterynarii podkreślił, że wysyłka wspomnianych towarów będzie możliwa po uzgodnieniu ze stroną tajlandzką wzoru świadectwa weterynaryjnego.

- Obecnie dokument jest opracowywany w Głównym Inspektoracie Weterynarii na podstawie wymagań weterynaryjnych Tajlandii przekazanych w dniu dzisiejszym przez Ambasadę RP w Bangkoku - dodał Paweł Niemczuk. 

- Tajlandia jest drugą co do wielkości gospodarką ASEAN (Stowarzyszenie Narodów Azji Południowo-Wschodniej), jednym z najbardziej obleganych kierunków turystycznych. Jest to bardzo dynamiczny i perspektywiczny rynek. Jest tam duże zainteresowanie importowaną żywnością, gdzie nie cena, a jakość odgrywa znacząca rolę. Tajlandia to szybko rozwijający się rynek, z dużą liczbą mieszkańców o rosnących dochodach. Tajlandczycy oferują dobre ceny wołowiny. Żeby konkurować na rynkach azjatyckich musimy stawiać na jakość, a jakość buduje bydło mięsne. Więc potrzebne są działania takie, które będą wspierały ten sektor produkcji i nad takimi rozwiązaniami pracujemy w ramach aktualizacji strategii Polska Wołowina 2030. Wyniki prac chcemy przedstawić do połowy września - komentuje Jacek Zarzecki, prezes Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego. 

To kolejny perspektywiczny rynek tuż za Japonią, Chinami i Wietnamem. Starania o dostęp do kolejnych rynków przynoszą rezultaty. Oby wpłynęły na kieszenie rolników!

Rolnictwo w Tajlandii

Tajlandia jest jednym z najszybciej rozwijających się krajów Azji Południowo-Wschodniej. Posiada spory areał rolny (32,9% pow., użytki zielone — 7% pow. kraju) i należy do światowych eksporterów produktów rolnych. W produkcji przeważają małe, drobnotowarowe gospodarstwa rolne (połowa gospodarstw ma pow. poniżej 2 ha). W Tajlandii uprawia się głównie ryż, maniok, kukurydzę i kauczukowiec, poza tym uprawia się trzcinę cukrową, tytoń, bawełnę, palmę kokosową, orzeszki ziemne, banany. Co ciekawe... w górach można spotkać spore nielegalne plantacje maku lekarskiego (na opium). Tajlandia jest głównym światowym eksporterem ryżu i największym producentem kauczuku naturalnego (3,0 mln t) i ananasów (2,0 mln t) oraz owoców i cukru.

W Tajlandii pogłowie trzody chlewnej wynosi około 12 mln sztuk i bydła około 5 mln szt.  (mięsne około 1 mln) i około 2 mln bawołów wykorzystywanych jako siła pociągowa oraz słoni do prac leśnych w górach. 

Jednak w Tajlandii najbardziej od kilkunastu lat kwitnie turystyka, a wiele tradycyjnych tajlandzkich potraw jest przyrządzanych na bazie wołowiny. Ten kierunek może okazać się dla polskiego sektora mięsa wołowego strzałem w 10!

dkol
Fot. Envato Elements
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
13. kwiecień 2024 21:57