StoryEditor

Ceny bydła: stawki stoją, ale to nie potrwa długo

Tak jak informowaliśmy w ubiegłym tygodniu to był ostatni tydzień podwyżek. Na razie stagnacja, ale nie na długo... 
23.08.2022., 10:08h

W ubiegłym tygodniu pracownicy skupów mówili o tym, że jest mniejsze zainteresowanie kontrahentów z państw UE zakupem ćwierci i elementów. Nic w tym dziwnego, gdyż ceny polskiej wołowiny (498 euro za 100 kg) za bydło w klasie R są wyższe o 10 euro od średniej ceny w UE (489 euro za 100 kg), a więc jest jeszcze sporo innych państw, które sprzedają wołowinę taniej niż polskie zakłady. Stąd również presja na obniżki cen w Polsce, ale rolnicy niechętnie do nich podchodzą i nie zgadzają się na obniżkę na podwórku. Sprzedają ci, którzy muszą, a krakowskim targiem udaje się utrzymać stawki za bydło z ubiegłego tygodnia. 

W kraju, jednocześnie po żniwach wzrosła nieco podaż byków. Ceny zbóż są nadal niezadowalające w skupie, a rzepak wciąż idzie w dół. Hodowców czeka siew ozimin i jesienne nawożenie. A ceny nawozów prawdopodobnie znów wzrosną, w związku ze wzrostem cen gazu i ograniczeniem produkcji nawozów azotowych przez Grupę Azoty. Hodowcy nie będą zadowoleni, gdy stawki za żywiec wołowy zaczną spadać, a inne koszty dalej rosnąć, a niestety taki scenariusz jest bardzo prawdopodobny. 

- Mamy więcej niż nam potrzeba....

Pozostało 73% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
18. maj 2024 15:57