Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Bydło>Bydło mięsne>

Ceny bydła: uwaga na obniżki! Do kiedy potrwają?

Obrazek

Jeśli zastanawiasz się czy sprzedać bydło w tym tygodniu czy zaczekać, bo może ceny przed Świętami wzrosną, to niestety nie mamy dobrych wiadomości. Czeka nas systematyczny spadek. Tak prognozują zakłady…

Dorota Kolasińska30 listopada 2022, 12:28

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jakie są prognozy na rynku?
  • ile zakłady płacą za byki, jałówki i krowy? 
  • jaka będzie cena bydła na koniec roku?
  • ile czasu będą obniżki? 
  • kiedy można się spodziewać podwyżek?

Niestety prognozy analityków odnośnie cen bydła w skupie, które w IV kwartale miały stopniowo spadać, sprawdzają się, a trend obniżek jest kontynuowany od początku listopada. Większość ubojni obniżyła stawki. Według pracowników skupów rynek europejski jest zapchany towarem. Spadają ceny wszystkich kategorii w wadze poubojowej. Nawet ceny jałówek, które zwykle utrzymują się najbardziej stabilnie od ubiegłego tygodnia mocno spadły. Najwięksi importerzy wymuszają obniżki, na co zakłady się godzą, bo towar zalega na magazynie. Doskonale tą sytuację widać w cotygodniowych analizach rynku bydła resortu rolnictwa, gdyż ceny za kg sprzedawanych ćwierćtusz stopniowo spadają, jednak nieproporcjonalnie w stosunku do cenników w skupie dla rolników.

Analitycy branżowi podejrzewają, że ceny w wadze żywej na koniec roku wyniosą ok. 10,60 zł/kg oraz 8,50 zł/kg na koniec 2023 r. w wadze żywej. Niestety jest to prognoza coraz bardziej realna, bo pracownicy zakładów twierdzą, że to nie koniec obniżek.

Dalsze spadki na horyzoncie

- Cena zakupu żywca wołowego od początku listopada br. jest względnie stabilna. W dniach 14–20.11.2022 r. ukształtowała się ona na poziomie 11,06 zł/kg wobec 11,05 zł/kg w poprzednim tygodniu. W trzecim tygodniu listopada br. ćwierćtusze wołowe kompensowane z buhajków do 2 lat zbywano średnio po 21,63 zł/kg, o 13 gr/kg taniej niż tydzień wcześniej oraz o 6% taniej niż przed miesiącem. W odniesieniu do cen sprzed roku ćwierćtusze były o 8% droższe – informuje KOWR.

Rolnicy niezbyt przychylnie patrzą na obniżki i nie ma się co dziwić, bo w ubiegłym roku ceny w listopadzie stopniowo rosły, aż do rekordowych poziomów na początku br. Wielu z nich liczyło, że stawki przed świętami Bożego Narodzenia będą rosły, a tymczasem te spadają i to niestety na łeb na szyję. Może to potrwać nawet dwa-trzy tygodnie. W większości zakładów ubój będzie prowadzony przez pierwsze 2 tygodnie grudnia, później nastąpi przerwa świąteczno-noworoczna. Jest niewielka szansa, że po Nowym Roku będą niewielkie podwyżki, bo magazyny opustoszeją. Jednak nie będą to wzrosty ubiegłoroczne, a raczej lokalne, w poszukiwaniu towaru.

Patrząc na to, co dzieje się u zachodnich sąsiadów za Odrą, w poszukiwaniu trendów rynkowych u największego odbiorcy naszej wołowiny, okazuje się, że sytuacja jest względnie stabilna. Ceny w przypadku byków także są stałe od dłuższego czasu (5,05-5,12 euro/kg wbc w kl. R), jałówek również (5,10 euro/kg wbc w kl. R). Mimo zwiększonego brakowania krów, stawki w skupie również są stabilne od 3,87 do 4,10 euro za kg w wadze poubojowej w klasie R. Niemieckie zakłady podobnie do polskich narzekają na słabą sprzedaż wołowiny na tamtejszym rynku. Inflacja daje się we znaki także w przemyśle mięsnym, a popyt na wołowinę spada, ze względu na szczuplejszy portfel konsumenta. 

Ile płacą zakłady za bydło w Twojej okolicy?

Sprawdź poniżej, ile zakłady płacą za byki, jałówki i krowy w konkretnych zakładach ubojowych na terenie całej Polski. Możesz sprawdzić ceny zarówno w wadze żywej i poubojowej. 

dkol/
Fot. Kolasińska


Więcej aktualnych informacji dotyczących hodowli bydła mięsnego i mlecznego znajdziesz TUTAJ


Zamów nasz dodatek

Kwartalnik jest dostępny jako dodatek do prenumeraty rocznej top agrar Polska, jego koszt na cały rok to jedynie 17 zł (cztery wydania). Jeśli już masz prenumeratę top agrar Polska wystarczy wysłać SMS na nr 4321 o treści TAP.MIESNE lub zadzwonić na nr telefonu 61 869 06 90 lub poprzez stronę PRENUMERUJ TOP AGRARPicture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)