StoryEditor

Ceny bydła – w skupie mniej byków, ceny lekko w górę

Pracownicy skupów informują, że do punktów trafia mniej byków, ale znacznie więcej krów. Na jakie ceny mogą liczyć hodowcy?
03.11.2020., 10:11h
Mimo, że za granicą ceny bydła nie zmieniają się znacząco, tak aby mogło to wpływać na nasz rynek, to w Polsce brakuje towaru dobrej jakości, głównie byków, a zakłady ubojowe zachęcają niewielkimi podwyżkami hodowców do szybszej sprzedaży.

Średnio ceny byczków wzrosły zarówno w klasie R i O, o około 10-20 gr/kg, jednak nie w każdym zakładzie cenniki podniesiono. Ceny krów z kolei spadły średnio o około 20 gr/kg, także lokalnie.

Pracownicy skupów podkreślają, że o ile na dobry towar zawsze znajdzie się chętny, jak chociażby na mięsne byki i jałówki w wyższych klasach, to na rynku najwięcej obecnie jest krów i to raczej mlecznych, a zapotrzebowanie z zewnątrz na taki towar obecnie jest słabe. Rolnicy w wielu częściach kraju są dodatkowo zajęci końcówką kukurydzianych żniw, dosuszaniem wyjątkowo wilgotnego ziarna oraz długimi kolejkami w skupach. 

Ile płacą polskie zakłady? 


W tym tygodniu za byka w klasie R otrzymamy średnio 12,63 zł/kg, za byka w klasie O 12,21 zł/kg wbc. Za jałówki w klasie R zakłady w tym tygodniu średnio oferują 12,64 zł/kg, a za klasę O 11,91 zł/kg. Krowy w klasie R skupy biorą...
Pozostało 35% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. maj 2024 00:14