StoryEditor

Ceny skupu bydła: w pogoni za żywcem, ale bez podwyżek

Ubojnie z jednej strony narzekają na brak podaży, z drugiej niespecjalnie kwapią się do podwyżek. Kiedy można liczyć na odbicie stawek?
01.08.2023., 12:08h

W 28 tygodniu średnia unijna cena tusz wołowych wyniosła 483,4 EUR/100 kg, co odpowiada 217,3% wartości referencyjnej. Średnia cena tusz krów w UE wyniosła 414,0 €/100 kg.

W ostatnich tygodniach ceny bydła w całej UE spadają, jednak nadal pozostają znacznie powyżej wartości historycznych. Jak informuje Komisja Europejska produkcja w okresie styczeń-kwiecień 2023 wyraźnie spadła (o -3,6%) w porównaniu z rokiem poprzednim. Ograniczenie produkcji dotyczy głównie Włoch, Irlandii i Hiszpanii, ale także Francji. Niestety eksport również był niższy o 5,4% w stosunku do tego samego okresu w 2022 r. Co ciekawe największym odbiorcą wołowiny z UE była Wielka Brytania (40% całkowitego eksportu). Wzrósł również eksport żywych zwierząt do Turcji m.in. z Belgii, Węgier i Rumunii oraz Czech. Niestety prognozy dotyczące wzrostu eksportu nie są pokrzepiające, gdyż oczekuje się, że eksport mięsa z UE spadnie w 2023 r. ze względu na wysokie ceny i ograniczoną podaż bydła.

Niezbyt dobrą informacją jest z kolei wzrost importu wołowiny do UE o 2,2%. Wielka Brytania była największym dostawcą, który dostarczył 1/3 towaru, następnie Brazylia (...

Pozostało 72% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
02. grudzień 2023 05:01