StoryEditor

Tania wiata dla opasów sposobem gospodarczym

Sławomir i Andrzej Izdebscy, bracia bliźniacy, w woj. mazowieckim prowadzą wspólnie ze swoimi rodzinami opas bydła. Wszystkie pomieszczenia dla zwierząt mają udogodnienia, tak aby rodzinie pracowało się szybciej i lżej. W tym roku wykończyli wiatę dla opasów sposobem gospodarczym. Zobacz efekty! 
16.08.2023., 10:08h

W gospodarstwie Izdebskich przed 2000 r. produkowano mleko i tuczniki. Po przejęciu gospodarstwa prawie 30 lat temu, bracia stopniowo dostosowywali je do produkcji opasów. Grunty i zwierzęta podzielone są pomiędzy dwie rodziny, podobnie jest z dochodem za sprzedane bydło lub płody rolne. Rolnicy oprócz sprzedaży opasów zajmują się również uprawą kilku odmian ziemniaków i ich sprzedażą do okolicznych sklepów. Odpady otrzymują opasy.

Modernizacja starych budynków gospodarskich

Trzy obory, w których kiedyś rodzice gospodarzy utrzymywali krowy mleczne na uwięzi i świnie w kojcach, przekształcili na budynki wolnostanowiskowe na płytkiej ściółce, wybieranej raz na trzy miesiące. Mimo niskiej i starodawnej murowanej zabudowy z wentylacją naturalną, zwierzęta mają dobrą izolację termiczną zarówno latem, jak i zimą. Budynki są przewiewne i panuje w nich przyjemny chłód. Prawie każdy z budynków ma otwarty wybieg, ogrodzony stabilną konstrukcją z rur stalowych, który pomaga podczas wybierania obornika i sprzedaży bydła. W trzech budynkach starszego typu rolnicy utrzymują w różnych grupach wiekowych prawie 100 opasów (cieląt, odsadków i starszych byków)....

Pozostało 90% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. maj 2024 05:57