StoryEditor

Czy w 2030 roku na świecie zabraknie mleka? [WYLICZENIA IFCN]

Zapotrzebowanie na mleko będzie rosło szybciej, niż możliwości jego produkcji. Tak wynika z analiz IFCN. Gdzie w 2030 r. zabraknie mleka, a gdzie będzie go za dużo? Co czeka hodowców bydła mlecznego?
31.08.2023., 11:08h

Kryzys energetyczny i związane z nim wyzwania – tym zagadnieniom poświęcona była tegoroczna konferencja IFCN, która odbyła się w Rydze 10–13 czerwca 2023 r. jako wydarzenie hybrydowe, gromadzące ponad 210 ekspertów z branży mleczarskiej z ponad 60 krajów.

Co to jest IFCN?

logo ifcn

Organizacja IFCN to firma prywatna, niezależna od finansów publicznych, która od 20 lat monitoruje rynek mleka jako Międzynarodowa Sieć Porównawcza Gospodarstw. W jej skład wchodzi 20 ekspertów, 100 krajów oraz 140 partnerów biznesowych. Sieć gromadzi informacje o 99% produkowanego na świecie mleka, pochodzącego ze 123 krajów, jednak za 89% światowej produkcji mleka odpowiada zaledwie połowa producentów – 52 kraje. Obszary działania to analiza sektora mleczarskiego, porównanie gospodarstw oraz określanie perspektyw rozwoju długo- i krótkoterminowych w skali światowej oraz dla każdego kraju indywidualnie.

Globalne zmiany na rynku mleka

Dochód miliarda ludzi na całym świecie jest bezpośrednio lub pośrednio związany z sektorem mleczarskim. Dlatego każde globalne wydarzenie, które negatywnie wpływa na przemysł mleczarski, wpłynie na źródła utrzymania wielu gos...

Pozostało 84% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Mira Wieczorek
Autor Artykułu:Mira Wieczorek
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
09. grudzień 2023 19:50