StoryEditor

Rewolucja na rynku mleka roślinnego. W Niemczech mleko będzie drukowane

Niemiecka marka spożywcza Veganz, znana z wegańskich produktów, takich jak pizze, sert i jogurty, szykuje się do wprowadzenia na rynek nowości, która ma zrewolucjonizować rynek mleka roślinnego. Innowacyjny produkt ma być bardziej zrównoważony, wygodny i ekonomiczny niż tradycyjne mleka roślinne.
11.08.2023., 10:08h
Veganz, niemiecka firma specjalizująca się w produkcji wegańskich produktów spożywczych, wprowadziła na rynek nowy produkt – Mililk. To wegańska alternatywa dla mleka, która jest drukowana w 2D w postaci arkuszy A4. Każdy arkusz zawiera skoncentrowaną mieszankę proszku owsianego i innych składników roślinnych, która po zmieszaniu może dać 500 ml mleka owsianego. W opakowaniu za 17,99 euro znajduje się wystarczająco dużo, aby uzyskać 10 litrów. Produkt ma być bardziej ekologiczny i wygodny niż tradycyjne napoje roślinne.

Dlaczego to jest lepsze?

Według Veganz, Mililk ma wiele zalet zarówno dla konsumentów, jak i dla środowiska. Przede wszystkim, poprzez usunięcie większości wody z procesu produkcji mleka owsianego (konwencjonalne odmiany zawierają średnio około 90% wody), Mililk drastycznie redukuje materiały potrzebne do opakowania o 90%, a także jego wagę (82% mniej objętości). To z kolei znacząco obniża emisję związaną z transportem.

Po drugie, przerzucenie zużycia wody na konsumenta to inteligentna taktyka. Ludzie w domu mogą dostosować ilośc potrzebnego mleka - a tym samym wody do jego przygotowania.  Jest to istotny czynnik wpływający na decyzje zakupowe, ponieważ około jednej trzeciej całej żywności jest marnowane na całym świecie.
Po trzecie, Mililk jest także bardzo wygodny i ekonomiczny. Opakowanie składa się tylko z koperty, którą można poddać recyklingowi. Aspekt „podłącz i używaj” produktów takich jak Mililk jest także dużym plusem, zwłaszcza dla osób samotnych, które nie zużywają całego litra mleka w ciągu pięciu dni.

Mililk jest dostępny online i wkrótce w sklepach

Mililk jest obecnie dostępny online na stronie mililk.com oraz dla klientów po rejestracji. Pierwsze zamówienia dla konsumentów indywidualnych zostaną wysłane 14 sierpnia 2023 roku. Produkt ma trafić do sprzedaży detalicznej w czwartym kwartale tego roku. Veganz planuje również wprowadzić inne smaki i rodzaje Mililk, takie jak migdałowy, kokosowy czy sojowy.

Innowacyjna przyszłość?

Mililk to jeden z pierwszych produktów spożywczych wykorzystujących technologię druku 2D. Jest to nowość w sektorze spożywczym, ale może być inspiracją dla innych producentów.
Mililk to z pewnością innowacyjny i zrównoważony produkt, który ma potencjał, aby zmienić sposób, w jaki pijemy mleko roślinne. Jednak czy będzie on na tyle praktyczny i popularny, aby konkurować z tradycyjnymi mleczkami roślinnymi? Tego dowiemy się wkrótce, gdy Mililk trafi do sklepów.

Mkh na podst. Green Quin
Fot: envato.element
Maria Khamiuk
Autor Artykułu:Maria Khamiukdziennikarz, współpracownik PWR Online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
09. grudzień 2023 05:27