StoryEditor

Rolnicy sfrustrowani brakiem stabilności i kolejnymi obniżkami cen mleka!

Od grudnia ubiegłego roku ceny mleka drastycznie spadają. W niektórych przypadkach jest to nawet 1-1,5 zł/l. Niestety koszty, które również poszły w górę w ostatnich miesiącach rosną lub stoją zamurowane na tym samym poziomie. Rolnicy są najbardziej sfrustrowani brakiem stabilności produkcji.
21.08.2023., 16:08h

Rolnicy z woj. opolskiego mają coraz poważniejsze problemy z utrzymaniem płynności swoich gospodarstw. Ceny mleka spadają, koszty są na takim samym poziomie, a opłacalność jest już blisko granicy. Rolnicy nie wiedzą co dalej robić, sytuacja jest bardzo niestabilna. 

- Ceny mleka, w stosunku do tego co miałem w grudniu ubiegłego roku spadły o 1 zł/l. To jest bardzo dużo. Przy naszej produkcji 10 gr/l to jest dużo. Koszty są nadal takie same. Najbardziej podrożały w ostatnim czasie koszty energii, paliwa, pasz. Wszystko poszło w górę, a ceny mleka idą w dół. Nie ma miesiąca, żeby nie było obniżki. Z miesiąca na miesiąc, kiedy przychodzi nowy cennik, to cena mleka jest niższa o 10-20 gr/l -  mówi Zdzisław Kara, rolnik z Mostowa. Odnosząc się do bazy paszowej, rolnik podkreślił, że akurat pierwszy pokos traw w tym regionie był rekordowy. Powinno wystarczyć pasz objętościowych i zbóż, przeznaczonych na pasze treściwe. Według hodowcy bydła najważniejsze w obecnym czasie jest bazowanie na własnych zasobach pasz gospodarskich i rezygnacja w największym stopniu z pasz z zakupu.

Wszystko nadal drogie, a mleko tanieje

- Ceny mleka syste...

Pozostało 70% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
11. grudzień 2023 00:04