Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Bydło>Bydło mleczne>

Ile jest Polsce gospodarstw produkujących mleko eko?

Obrazek
W 2020 r. liczba gospodarstw produkujących mleko ekologiczne w porównaniu do roku poprzedniego zmniejszyła się. W kontekście nowych wymagań związanych ze zwiększeniem poziomu produkcji ekologicznej w Polsce, to nie wygląda zbyt dobrze. 
Dorota Kolasińska6 czerwca 2021, 08:22
Rolnicy początkowo bardzo chętnie zakładali gospodarstwa ekologiczne, w których produkowano mleko. Po pierwsze, dopłaty do produkcji ekologicznych upraw są wyższe, gdyż mają rekompensować niższe plony, po drugie zapowiadał się gigantyczny boom na zdrowe odżywianie w Polsce i ekożywność. Jednak, gdy okazało się, że ekoprodukty są droższe od konwencjonalnych, a Polacy nadal w większości przypadków kierują się zasobnością portfela, zapotrzebowanie zmalało, gospodarstwa zniknęły z mapy lub przekształciły się na konwencjonalną produkcję mleka. 

Kolejnym czynnikiem zniechęcającym producentów mleka ekologicznego, była jego niska cena w skupie. W sklepie litr mleka eko kosztuje nawet ponad 6 zł/l, a rolnik dostanie za nie 2,5 zł/l – jeśli w ogóle, ktokolwiek po nie przyjedzie, bo mleczarni skupujących ekologiczny surowiec w Polsce, jest jak na lekarstwo. Produkcja jest w związku z tym rozdrobniona, mleczarniom się nie opłaca jeździć daleko po małe ilości, co jest zrozumiałe, ale także rolnikom nie opłaca się taki biznes i to też jest zrozumiałe. Chyba, że produkcja połączona jest z przetwórstwem. 

Na szczęście świadomość konsumenta rośnie, chętniej kupowane są produkty bezpośrednio z gospodarstw, a rząd w związku ze stopniowym wdrażaniem Zielonego Ładu i strategii „od pola do stołu” zamierza wspierać tą gałąź rolniczej produkcji, bardziej niż dotychczas. Tylko warto pamiętać, że rozwój produkcji to nie wszystko. Rolnik musi mieć, gdzie sprzedać ten produkt i dostać za niego przyzwoite pieniądze, adekwatne do włożonej pracy. 

Zapytaliśmy Inspekcję Jakości Handlowej Produktów Rolno–Spożywczych, jak obecnie kształtuje się produkcja mleka ekologicznego w Polsce. 

Inspekcja gromadzi dane na temat liczby gospodarstw i produkcji mleka. W 2019 r. w Polsce było 550 gospodarstw zajmujących się produkcją mleka eko, w których łącznie wyprodukowano 25 946 194 l mleka. W 2020 r. gospodarstw było 499, ale mleka wyprodukowano 28 806 115. 

– Z danych wynika, że liczba gospodarstw, które posiadały mleko krowie wykazane na certyfikacie spadła o 51, niemniej jednak zwiększyła się produkcja ekologicznego mleka krowiego w gospodarstwach – dodaje IJHARS. 

Ciekawe, czy nowe formy pomocy dla gospodarstw ekologicznych zachęcą producentów do przekwalifikowania, certyfikacji upraw i mleka. 

dkol


Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)