StoryEditor

Opolskie: wzrost średniej wydajności, ale spadek na drugie miejsce podium

Opolszczyzna jeszcze niedawno biła rekord najwyższej średniej wydajności dla województwa (około 9000 tys/l od krowy). Mimo wzrostu średniej wydajności o 150 l/krowy w 2019 r., woj. opolskie spadło na drugie miejsce na podium. 
11.03.2020., 13:03h
Po zlikwidowaniu kwot mlecznych przed kilku laty, mleka zaczęło przybywać, a jego ceny drastycznie spadły. Ale hodowcy którzy zainwestowali w stada wydajnych krów mlecznych i wybudowali nowoczesne obory przetrwali ten okres. Po dwuletnim kryzysie już trzeci rok hodowla bydła mlecznego jest na plusie. Dzięki właściwemu żywieniu i genetyce wydajność produkcji mleka od krowy wciąż rośnie. 

Podczas podsumowania wyników użytkowości mlecznej krów okazało się, że wydajność przekraczająca dziesięć tysięcy kilogramów mleka od krowy nie należy w województwie opolskim do rzadkości. Trzy lata temu na Opolszczyźnie ustanowiono rekord 9-ciu tysięcy litrów mleka od krowy rocznie. Podczas tegorocznego podsumowania wyników kontroli użytkowości mlecznej krów okazało się, że hodowcy z czterech województw regionu poznańskiej oceny użytkowości przekraczają 9 tysięcy litrów i osiągają najwyższe wyniki wydajności w kraju. 

Podczas święta hodowców mleka najlepszym producentom wręczono nagrody. Wszystkie miejsca na podium wśród największych obór zajęły obiekty Kombinatu Rolnego Kietrz, w którym hodowanych jest około siedmiu tysięcy sztuk bydła, z czego prawie cztery tysiące dojnych krów. Z zakładu wyjeżdża sto osiem tysięcy litrów, czyli cztery cysterny mleka dziennie. 

Tekst i zdjęcia: dr Mariusz Drożdż
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
04. grudzień 2023 18:18