StoryEditor

Olej słonecznikowy wpływa na ceny rzepaku

Przy niedoborach rzepaku, na rynku surowców oleistych jasnym wydaje się, że to słonecznik i soja będą odgrywać rolę kreatorów zachowań giełdowych inwestorów. Obecnie największą niewiadomą jest ilość przerobu i podaż oleju słonecznikowego.
31.03.2022., 14:03h

Ropa naftowa, po zapowiedzi Rosjan o powolnym wycofywaniu się z atakujących pozycji na światowych giełdach potaniała do poziomu 103,46 USD/baryłkę ropy brent i 98,78 USD za baryłkę ropy WTI. Te ceny są zbliżone do poziomów notowań sprzed wybuchu wojny. Poza taniejąca ropą naftową na notowania rzepaku wpływ mają informacje dotyczące uruchamiania uwięzionych przez wojnę zapasów oleju słonecznikowego.

Słonecznik rządzi?

75 proc. oleju słonecznikowego obecnego na światowych rynkach pochodzi z Basenu Morza Czarnego. By znaleźć ujście innymi kanałami niż transport statkami, olej ukraiński musi być oferowany taniej. Poszukiwany jeszcze niedawno olej słonecznikowy zaczyna się pojawiać na europejskim rynku.

Na 1 marca br. zapasy słonecznika we względnie bezpiecznych rejonach Ukrainy wynosiły ok. 4 mln ton. Te ilości mogłyby być przetworzone, ale kluczową kwestią jest wznowienie eksportu oleju słonecznikowego, a najsilniejszym ograniczeniem jest przepustowość zachodnich kolejowych stacji przygranicznych.

Przed wojną średni miesięczny eksport oleju słonecznikowego transportem lądowym przez granice zachodnie wynosił 20–25 tys. ton. ...

Pozostało 83% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. grudzień 2023 07:53