StoryEditor

Rekordowe ceny rzepaku – poszukujemy przyczyn

Ze świata wciąż nadchodzą informacje o rekordowych zbiorach oleistych, a rzepak wciąż drożeje. Sytuację na rzepakowym rynku oglądamy też przez pryzmat cen ropy i olejów roślinnych.
05.01.2022., 13:01h

Rekordowe zbiory oleistych w Rosji

Rosja przyzwyczaiła nas, do tego, że z jej potencjałem produkcyjnym i eksportowym w zbożach od dawna trzeba się liczyć, ale na rynku oleistych wyniki rosyjskie miały dotychczas mniejszy wpływ na ceny światowe. Pierwszy wyraźny sygnał aspiracji do regulatora cen oleistych Rosja zgłosiła w poprzednim sezonie, kiedy to załamanie zbiorów słonecznika spowodowało niezłe zamieszanie na światowym ryku olejów roślinnych. W tym sezonie rosyjskie Ministerstwo Rolnictwa poinformowało, że zbiory roślin oleistych osiągnęły rekordowe 23 mln t. Zdecydowanie korzystniejsza jest sytuacja w słoneczniku, gdzie zbiory wzrosły o 17% w skali roku i wyniosły 15,5 mln ton. Rosyjskie zbiory wzrosły w 2021 r. w stosunku do poprzedniego sezonu o 10,5%, do 4,8 mln t. Natomiast w rzepaku Rosjanie zanotowali 8,5-proc. wzrost zbiorów , do 2,8 mln t.  Wzrost produkcji oleistych wynikał przede wszystkim z rosnącego zainteresowania tymi uprawami wyjaśnił resort. Według Rosstatu w tym roku powierzchnia słonecznika wzrosła o 14% do 9,7 mln ha, soi o 7,4% do ponad 3 mln ha, rzepaku o 13,2% do prawie 1,7 mln ha. W 2020 r. zebrano 21,2 mln t ...

Pozostało 83% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
11. grudzień 2023 22:44