StoryEditor

Rynek rzepakowy uspokajają dane z USDA

Na stabilizację cen na rynkach oleistych wpływa raport USDA. Co prawda dane dla Stanów Zjednoczonych tak do końca pomyślne nie są, ale pozostałe informacje uspokajają, bo oleiste z innych krajów wyrównują amerykańskie niedobory.
14.10.2022., 08:10h

Amerykański departament rolnictwa przewiduje , że produkcja nasion oleistych w USA na lata 2022/23 wyniesie 126,9 mln t, co oznacza spadek 1,6 miliona t, od poprzedniego raportu, z mniejszą produkcją soi, orzeszków ziemnych i nasion bawełny.

 

Ale już perspektywy dla zagranicznych nasion oleistych 2022/23 obejmują wyższą produkcję, przerób, handel i wzrost zapasów końcowych.

 

Produkcja zagraniczna oleistych (poza USA)  wzrasta o 3,3 mln t do 519,7 mln t głównie z powodu wyższej produkcja soi i rzepaku. Produkcja soi w Brazylii wzrasta o 3,0 mln t, do 152,0 mln t, co odzwierciedla wyższy areał zgłoszony przez brazylijską National Supply Company (CONAB).

 

Natomiast produkcja rzepaku w UE wzrasta o 1 mln ton, do 19,2 mln t dalej podwyższana jest bowiem produkcja dla Francji, Niemiec i Polski. Które to dane kompensowane są nieznacznie redukcją o 0,5 mln t,  do 19,5 mln t dla kanadyjskich upraw rzepaku. Kanadyjska canola ma bowiem przynosić mniejsze niż wcześniej oczekiwano plony.

 

Ten tydzień w giełdowych notowaniach na Matifie zaczął się wzrostami, które natychmiast kolejnego dnia zostały skorygowane. We środę i czwartek w oczekiwaniu na rapor...

Pozostało 64% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. maj 2024 05:42