StoryEditor

Ceny rzepaku: oleiste odbudowują zapasy

Chociaż bieżący raport USDA koryguje nieco zbiory soi, to i tak są one rekordowe, co oczywiście decyduje o sporych wzrostach ilości wszystkich oleistych zbieranych na świecie w sezonie 2022/23. Te dane są wyraźnym sygnałem dla rynków oleistych i giełdy od razu na nie reagują.
15.09.2022., 15:09h

Światowe zbiory oleistych wyniosą w tym sezonie 644,83 mln t, będąc wynikiem o 7% większym od ubiegłorocznego. Przyjrzyjmy się zatem ich bilansowi.

Soja blisko rekordów

Analitycy S&P Global uważają, że prognoza produkcji soi w USA na sezon 2022/23 zbliża się do rekordowych zbiorów 124 milionów ton, pomimo różnic w szacunkach plonów przez różne firmy. W konsekwencji prognoz, zdaniem tych ekspertów istnieje bardzo duża szansa na nadpodaż soi na światowym rynku do końca 2023 r., ponieważ czołowi producenci Brazylii i USA odnotują rekordowe zbiory, podczas gdy popyt z Chin raczej pozostanie słaby. To może sygnalizować dalszą presję na ceny na rynkach oleistych. Według USDA amerykańskie zbiory będą jednak niższe wynosząc 119,2 mln t, tj. o 1,5 mln t mniej od sezonu 2021/22.

Według USDA produkcja soi choć w aktualnym raporcie skorygowana o 3 mln t, ma wynieść 389,8 mln t, co stanowi ponad 60% globalnych zbiorów oleistych. Soja z taką przewagą oczywiście decyduje o wzroście produkcji nasion oleistych w skali roku. Oczy ekspertów zwrócone są wciąż na Brazylię, której zbiory wzrosną ze 126 do 149 mln t, i Argentynę, która w tym sezonie zbierze ...

Pozostało 81% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
02. grudzień 2023 06:45