StoryEditor

Rynek oleistych: nie tylko rzepak tani, soja i słonecznik też z problemami

Choć ostatnio ceny rzepaku w skupach drgnęły, to daleko im do tych oferowanych jeszcze przed żniwami. Prognozy zbiorów rzepaku rosną, także soja ustanawiając kolejne rekordy będzie łatwiej dostępna na światowym rynku. Zobaczmy jak rosnące prognozy wpływają na zapasy i na krajowe ceny rzepaku, soi oraz słonecznika.
28.09.2022., 11:09h

W swoim wrześniowym raporcie rynkowym IGC prognozuje się, że światowe zbiory soi w sezonie 2022/23, dochodząc do na rekordowych 387 mln ton, będą o 10% większe niż w roku ubiegłym. Chociaż podwyższone dane dla Ameryki Południowej i regionu Morza Czarnego są równoważone przez zmniejszoną powierzchnię uprawy i zbiory soi w USA. W Ameryce Południowej, zwłaszcza w Brazylii i Paragwaju, po słabych wynikach rentowności z poprzedniego sezonu, obecnie przewiduje się solidny wzrost powierzchni. 

Przewiduje się wzrost handlu o 10 mln r/r, w tym znaczny wzrost dostaw do Azji, dokona się przy zwiększeniu udziału dostawców z Ameryki Południowej.

Na tym tle, nieco obcięte prognozy dotyczące międzynarodowego  handlu wynoszą 165 mln t, co i tak oznaczałoby solidny wzrost w stosunku do poprzedniego sezonu.

Zwiększony popyt ze strony rynku paszowego, spożywczego i przemysłowego wspiera rekordowe, wynoszące 378 mln t wykorzystanie, podczas gdy większe zbiory powinny również pozwolić na akumulację zapasów. Na koniec sezonu zapasy wzrosną z 44 mln t w sezonie 2021/22, do 53 mln t na koniec bieżącego sezonu.

Na Chicago soja jest notowana po 519 US...

Pozostało 77% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. luty 2024 19:39