StoryEditor

Rynek rzepaku: 3 tys. zł za tonę to za mało?

Przy wyższych krajowych zbiorach wydaje się, że tak wysokie poziomy cenowe powinny spowodować rosnące zainteresowanie sprzedażą. Jednak oczekiwania sprzedających, pod wpływem informacji ze świata zaczynają się przesuwać do góry.
30.09.2021., 14:09h

Według ekspertów Oilworld światowa produkcja 10 głównych oleistych w sezonie 2021/22 wzrośnie w stosunku do roku poprzedniego o 24,1 mln ton. Jednak zapasy nasion soi wzrosną tylko w porównaniu z ubiegłym rokiem, podczas gdy zapasy innych oleistych będą spadać. Światowa podaż rzepaku w bieżącym sezonie zmniejszy się o 6,4 mln ton, więc zapasy spadną. Globalne zużycie olejów roślinnych wzrośnie z 6,7 do 6,8 mln t. Wzrośnie konsumpcja oleju słonecznikowego, sojowego i palmowego, przeważając ograniczenie spożycia oleju rzepakowego.

Światowa produkcja biodiesla w tym roku może osiągnąć rekordowe 47,9 mln ton, co jednak jest o 0,6 mln t niższe od poprzednich prognoz. Korekta w dół produkcji biopaliw spowodowana jest wzrostem cen surowców roślinnych i spadkiem popytu. W ciągu ostatniego roku ceny kluczowych olejów roślinnych wzrosły o ponad 60%.

Ropa naftowa jest najdroższa od 3 lat! W środku tygodnia ropa Brent przekroczyła poziom 80 USD za baryłkę – po raz pierwszy od października 2018 r. a ropa WTI kosztowała już ponad 76 USD. Zapasy ropy maleją, a jej podaż nie może sprostać popytowi. Pomimo ostatnich korekt cen giełdowyc...

Pozostało 74% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
05. grudzień 2023 22:26