StoryEditor

Rynek rzepaku: prognozy dla oleistych

Na rynku rzepaku zapanowało uspokojenie. Przy braku wyraźnych podwyżek rolnicy wolą się zająć pracami polowymi, a handlowcy uważnie śledzą najnowsze doniesienia z rynku oleistych.
20.08.2020., 13:08h

Praktycznie nikt nic nie sprzedaje, wszyscy oczekują na wyraźne przełamanie rynku. Przeanalizujmy więc doniesienia rynkowe, by spróbować ukierunkować potencjalny ruch cen.

Prognozy dla oleistych

USDA szacuje, że światowa produkcja nasion oleistych dzięki zwiększonym plonom soi w Stanach Zjednoczonych i Ameryce Południowej wzrośnie o prawie 5,8%. Powierzchnia uprawy soi w USA może być drugą pod względem wielkości w historii. Brazylia i Stany Zjednoczone łącznie będą odpowiadać za prawie 68% zbiorów i ponad 87% wzrostu produkcji soi.

Zbiory słonecznika na świecie w sezonie 2020/21 osiągną rekordowy poziom 55,8 mln ton (+ 1,4%, czyli 0,8 mln ton). Większość wzrostu będzie na Ukrainie, tu zbiory wzrosną o 1 mln ton (do 17,5 mln ton) i Argentynie o 0,7 mln ton (do 4,0 mln ton). 

Światowa produkcja rzepaku w latach 2020/21 praktycznie nie ulegnie zmianie i wyniesie według szacunków 68,1 mln ton. Również Komisja Europejska zakłada stabilne zbiory rzepaku w Europie, po odjęciu Wielkiej Brytanii zbiory UE–27 mają wynieść 15,4 mln ton.

Co wpłynie na rynek

Według ekspertów Agroanalytics Center na ceny oleistych na rynku światowym wpływ mają...

Pozostało 78% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
05. grudzień 2023 05:30