StoryEditor

Rynek rzepaku: ceny spadają, bo złotówka się umacnia

Chociaż ceny na giełdzie w Paryżu ustępują nieco w środku tygodnia, to giełdowe podsumowanie wypada na zero. Takie same ceny listopada mieliśmy na zakończeniu ubiegłego tygodnia. Wsparcia rzepakowi udzielają zarówno soja jak i oleje.
23.07.2020., 15:07h

W Chicago ceny soi nadal wykazują silny trend w górę. Ceny soi w USA są obecnie rozdarte między korzystnymi perspektywami upraw a wyraźnym wzrostem sprzedaży eksportowej do Chin. Od prawie tygodnia notowania stale rosły. Wczoraj ceny kontraktów terminowych na giełdzie CBOT spadły o 6,50 centa na kontrakcie sierpniowym.  Jednak pomimo dobrych warunków pogodowych i wysokich oczekiwań dotyczących amerykańskich zbiorów, dobry nastrój na giełdach się utrzymuje, bo popyt międzynarodowy jest stabilny. A Chiny ponownie zamówiły towar i eksport z USA kształtuje się na wysokim poziomie. USDA informuje o kolejnych 493 tys. ton soi kupionych przez chińskie firmy. Dodatkowym wsparciem są wyższe ceny olejów roślinnych, na które globalny popyt wyraźnie wzrósł. Ceny oleju rzepakowego w Chinach wzrosły, powodując także podwyżki cen oleju sojowego.

 

We Francji i Niemczech zbiory rzepaku są wielokrotnie przerywane przez deszcz.
Francuskie Ministerstwo Rolnictwa szacuje aktualnie zbiory rzepaku na poziomie około 3,4 mln ton (tyle samo co przed rokiem).

 

Niemieckie Stowarzyszenie Raiffeisen szacuje zbiory rzepaku w Niemczech na 3,2 mln t (w roku poprzed...

Pozostało 68% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
11. grudzień 2023 17:37