StoryEditor

Rzepak odreagowuje spadki

Żniwa rzepakowe są praktycznie zakończone, a ceny giełdowe zaczynają się odbijać. Podwyżkom sprzyjają ceny ropy naftowej i nawet informacje o dużo lepszej niż przed rokiem kondycji soi w USA nie są w stanie przeciwstawić się wyraźnej tendencji rynku rzepakowego do powrotu korzystniejszych relacji.
13.08.2020., 13:08h

Ropa Brent na londyńskiej giełdzie zaczyna zmierzać ku 3-miesięcznemu maksimum i kosztuje obecnie 45,30 USD/baryłkę, natomiast cena ropy WTI wynosi 42,30 USD/baryłkę.

Dobre informacje płyną z amerykańskich pól obsianych soją. Jak informuje USDA, w ubiegłym tygodniu udział upraw soi w USA w dobrej i doskonałej kondycji wzrósł do 74%. Rok temu, w tym samym czasie tylko 54% upraw soi wyglądało tak korzystnie. Także znacznie szybsze niż w zeszłym roku jest tempo rozwoju soi. 75% upraw soi znajduje się obecnie w fazie owocowania. Jest to o 26% więcej niż w tym samym okresie w zeszłym roku i o 7% więcej niż wynosi średnia z ostatnich pięciu lat.

Plony rzepaku w Niemczech są w tym roku dobre, wynoszą 3,5–50 t/ha.

W Kanadzie przewiduje się, że zbiór canoli wyniesie 20,2 mln ton (w poprzednim sezonie było to 18,6 mln ton).
Według szacunków Canadian Grain Commission (CGC), w sezonie 2029/20 Kanada wyeksportowała 10,12 mln ton nasion rzepaku, o 9% więcej niż w roku 2018/19

Mniejsze mają być zbiory rzepaku na Ukrainie, szacuje się je na 2,5 mln ton, będzie to aż o milion ton mniej niż rok temu.

Na Matifie od dwóch dni rzepak drożeje o 4,5 ...

Pozostało 57% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
11. grudzień 2023 04:10